Найочікуваніші виставки 2020 року в Європі
Проте в Європі відбуватимуться й інші цікаві художні події, заради яких варто вирушити в дорогу.
Едвард Гоппер в Fondation Beyeler
Фонд Бейлер представляє виставку Едварда Гоппера (1882–1967), одного з найважливіших американських живописців XX століття, якого називали «поетом епохи» і «похмурим соцреалістом». Ця виставка має на меті дослідити знакові уявлення Гоппера про нескінченні простори американських ландшафтів та про міські пейзажі. Куратори говорять, що нині цей аспект у роботах художника рідко висвітлюється на виставках, проте він є ключовим для розуміння його творчості. Експозиція включатиме акварелі й олійний живопис 1910–1960-х років.
Ювілей Рафаеля
Найбільша виставка в межах ювілейного «Року Рафаеля» відбудеться у римській галереї Scuderie del Quirinale (попередні дати – з 5 березня по 14 червня 2020 року), якою керує міністерство культури Італії. Скудерія – це не музей, а виставковий центр. Щоб організувати експозицію, він співпрацюватиме з галереєю Уффіці у Флоренції, чия колекція стане основою виставки. Уффіці володіє такими шедеврами, як автопортрет Рафаеля, написаний, коли юному художнику було ледь за 20, «Мадонна зі щигликом» (бл. 1506), пара портретів Аньйоло та Маддалени Доні (1504/07).
Ван Ейк. Оптична революція
Музей образотворчих мистецтв у Генті готує першу в історії масштабну ретроспективу Яна ван Ейка, фламандського художника-новатора Північного Відродження. Ця виставка збере більшу частину спадщини Ван Ейка та навряд чи колись повториться: експонати, які прибудуть з провідних музеїв світу, настільки тендітні, що шанси об’єднати їх знову практично дорівнюють нулю. На виставці продемонструють вісім відреставрованих зовнішніх панелей Гентського вівтаря. Фрагменти шедевра Ван Ейка покинуть собор святого Бавона востаннє – після виставки вони об’єднаються з відновленими внутрішніми панелями і назавжди залишаться в стінах храму. Власне, закінченню багаторічної реставрації багатостраждального Гентського вівтаря і присвячена майбутня виставка.
Сезанн і майстри. Мрії про Італію
Музей Мармоттан-Моне вперше представить роботи Поля Сезанна поряд з картинами великих італійських майстрів XVI – XIX сторіччя. Добірка творів попередника кубізму постане разом з творами Тінторетто, Ель Греко, Джордано, Пуссена й інших живописців. Близько 60 шедеврів прибудуть з провідних державних і приватних колекцій, в тому числі з Лувру, музею Орсе, Національної галереї мистецтв у Вашингтоні. Куратори хочуть продемонструвати, як Сезанн надихався техніками видатних попередників, щоб закласти основи для свого «нового» живопису.
Гоген й імпресіоністи
Виставковий проєкт «Гоген й імпресіоністи. Шедеври з колекції Ордрупгард» — це результат співпраці Королівської академії в Лондоні та данської колекції Ордрупгард, найбільшим зібранням полотен імпресіоністів у Північній Європі. До Лондона прибудуть 60 робіт таких художників, як Мане, Моне, Ренуар, Піссарро, Дега, до того ж багато з картин «зійдуть» на британську землю вперше. Апофеоз виставки — добірка робіт Поля Гогена: від картин, натхнених імпресіоністами, до композицій з власною символікою, використанням фірмових кольорів і спрощених форм, якими він і прославився.
Модільяні — Пікассо. Революція примітивізму
Віденська Альбертина вшанує пам’ять Амедео Модільяні ретроспективою до 100-річчя від дня його смерті. Вперше художника будуть розглядати не як представника богеми, який творив під впливом алкоголю і наркотиків, або як піонера ар-деко. Куратори представлять його провідним авангардистом, а особливу увагу приділять дослідженню примітивізму в його роботах. Його твори постануть у діалозі з роботами Пікассо та Бранкузі, а також з артефактами з «примітивних» – доісторичних, архаїчних, неєвропейських – цивілізацій.
Сучасний світ Тернера
Портрет Вільяма Тернера з’явиться на новій 20-фунтовій банкноті восени 2020 року (як і його картина «Останній рейс фрегата «Відважний»). Тоді ж Тейт представить велику виставку робіт художника періоду промислової революції. «Сучасний світ Тернера» продемонструє захоплення митця епохою, коли міць машини замінила робочу силу, пар – вітрила, а політичні та соціальні реформи докорінно змінили суспільство. Куратори хочуть дослідити, як це – бути художником у часи Тернера, і представлять нову точку зору на його творчість і життя.
За матеріалами artchive.ru.