«Наше найбільше досягнення – це сильна команда»: інтерв’ю з засновниками Enjoy The Wood
Ігор та Марина Фостенко заснували бренд Enjoy The Wood майже 5 років тому. «Перша дерев’яна 3D-мапа світу» — так називався їхній проєкт на Kickstarter – онлайн-майданчику, що допомагає збирати пожертви на фінансування на творчих проєктів. З часу заснування компанії в 2014 році Enjoy The Wood продали понад 25 тисяч мап. В основному це ринок США та Європи, але й українських покупців вистачає.
На фейсбук-сторінці Ігоря якось з’явився анекдот про керівника фірми, який запропонував своїм колегам стрибнути в воду, наповнену крокодилами. Той, хто вибереться живим, отримає 5 мільйонів, а якщо не пощастить, то сім’я сміливця отримає 2 мільйони. І ось один відчайдух опинився серед крокодилів, він довго боровся і йому таки вдалось вибратись. Тоді він запитав: «Покажіть мені того, хто штовхнув мене у воду!». Виявилося, то була його дружина. Чи за кожним успішним чоловіком стоїть жінка, дізнаємося спершу в Ігоря.
— Ігоре, цей жарт – про вас? І якщо серйозно, то що для вас сімейний бізнес? У чому основні складнощі й найбільші плюси? Як розподіляються ролі?
Ігор: Так, це жарт перегукується з нашим життям. Я дійсно вірю, що за кожним успішним чоловіком стоїть ще більш успішна і сильна жінка. І в нашій сім’ї так і є. Марина завжди мене підбадьорює, підштовхує до нових звершень. Жінка – це найкращий мотиватор.
Сімейний бізнес для нас – це насамперед самореалізація. Ми живемо на одній хвилі, ми отримуємо задоволення від того, що робимо. До того ж, це ще можливість проводити ще більше часу вдвох. Основні складнощі сімейного бізнесу пов’язані з тим, що люди думають, що є два начальники. Часом так буває і в сім’ї, коли діти йдуть з проханням до того з батьків, хто точно дозволить. В нашій компанії теж так буває. Працівники вибирають того, хто більш м’який в конкретному питанні й цим користуються.
Марина: Найбільша складність розділяти роботу та сім’ю. Особливо для дівчат, бо вони більш емоційні. А найбільший плюс – ви завжди поруч, в будь-якій ситуації разом, вам доводиться все вирішувати вдвох. Ви не можете просто кудись втекти від рішення чи проблеми, бо коли робота закінчиться, «настає» сім’я. А потім ти знову йдеш на роботу. Насправді для нас благословення, що ми стільки часу можемо бути разом.
— У вас троє доньок, і начебто старша вже цікавиться сімейним бізнесом. Ви підтримуєте її зацікавлення?
Марина: Насправді наша старша донька ще не зовсім доросла, їй лише 8 років. Проте їй цікаво слухати про наш бізнес. Щоразу, коли їдемо в машині, ми з Ігорем обговорюємо справи. І Агнешка вже стільки всього знає, що часом навіть дає нам поради. Інколи підпрацьовує у нас на виробництві. Основне, що хочеться зробити – це підтримати в ній цей вогник й інтерес, не напрягти її чимось понад міру. Все теж саме будемо розвивати в двох наших менших доньках. Ми постійно говоримо, що важливо працювати, що просто так нічого в житті не відбувається, що не треба бути ледачим.
Ігор: Щоб чогось в житті досягнути, не треба бути найрозумнішим, найкращим і найкрутішим. Потрібно просто захотіти та зробити. Це ми хочемо донести дітям. Ми хочемо, щоб у них завжди було бажання чогось досягати і починати нове.
— Як ви думаєте, в чому запорука вашого успіху на Kickstarter? Наприклад, не так давно ви зібрали 150 тисяч доларів за 5 днів. Чим вам вдається «чіпляти» клієнтів?
Ігор: Перше і основне – це правильний маркетинг. Ми дуже багато сил витратили на нього, а ще на позиціонування. До того ж, наш продукт знайшов відгук у багатьох людей, тому що це те, що потрібно нам самим. Тобто ми не створили товар, який не знали куди діти та як продати. Навпаки – це те, що надихає і нас, і наших друзів. Якщо не можеш навіть собі «продати» ідею, послугу, або товар, з яким ти працюєш, то не зможеш продати це і іншим.
Марина: У нас дуже вдало вийшло подати людям цю ідею. Звісно, є доля фарту, успіху, або, як ми це називаємо, благословення від Бога. Бог благословив нас тим, що наші мапи відгукнулися, почався хайп, і все більше людей захотіло нас підтримати.
— Свій бізнес – це завжди ризик. Та ще й виготовлення handmade-мап, не найбільш ходового товару. Ви ж почали свою справу в непростому 2014 році. Які поради можете дати тим, хто хоче розпочати свій бізнес, проте сумнівається в стабільності економічної ситуації в Україні?
Марина: Насправді, ми тоді взагалі не задумувалися про кризу і нестабільну ситуацію в країні. І саме через це ми почали цей бізнес. Зараз ми часто говоримо, що саме в періоди кризи потрібно вигадувати щось нове, робити більше, ніж робив раніше і дивитися в інший бік. Саме завдяки цьому на тебе може чекати великий успіх. Тому, що тоді, коли дороги назад вже немає, всі мости спалені, єдиним напрямком для руху залишається тільки вперед.
Ігор: Тим, хто тільки починає свій бізнес, хочеться порадити дивитись ширше. Завдяки інтернету ви можете заробляти гроші з інших держав. Сьогодні продавати, знаходити роботу та клієнтів можна по всьому світу. Одразу починайте міркувати про те, як виходити на світові ринки.
— Які, на ваш погляд, основні складнощі введення бізнесу в України є зараз?
Ігор: Їх кілька. Перша – нестабільна ситуація в плані долару та гривні. І взагалі нестабільна політична ситуація в країні, яка не дає впевненості та бажання швидко рости й розвиватися. Тобто для старту це не дуже страшно, але коли вже є глобальні цілі, бажання залучати інвестиції і розвиватись, з’являються сумніви. Страх, що якщо почати рости, то в дію вступить «стара система» і, умовно, почнуть приходити з простягнутими руками, просити гроші, ставити палки в колеса. Це зупиняє.
У вашому дуеті Ігор відповідає за креативність, а Марина – за втілення задуму. Марино, чим ви керуєтеся, коли вирішуєте, підтримати Ігоря чи відмовити його від чергової ідеї?
Насправді я керуюсь тим, що я дуже вірю в свого чоловіка і вірю, що у нього все вийде. Кожного разу, коли він розповідає якісь ідеї, я навіть не сумніваюсь, що він може цього досягти, якщо захоче. Бувають, звісно, якісь зовсім «цікаві» ідеї, тоді я пробую його відмовити. А часом навіть і не відмовляю, щоб він вчився на своїх помилках (сміється). Проте достатньо того, що я вірю, що у нього все вийде.
— Розкажіть про вашу команду. Чи є щось, що їх об’єднує і чим ви їх мотивуєте, окрім зарплати?
Ігор: У нас дуже сильна команда. Вона формувалась із людей, у яких не було досвіду в тому, чим ми займаємось. Перший критерій, яким я керувався під час підбору працівників – це довіра з моєї сторони, а чесніть – з їхньої. Коли я розумів, що я можу довіряти цій людині, то з іншими питаннями все ставало набагато простіше. Зараз всьому можна навчити. У певних сферах, наприклад, продажу, можна виростити спеціаліста вже за 3-6 місяців. Це наша перевага серед конкурентів – сильна й збалансована команда, яка виросла у нашій корпоративній культурі. Наші люди завжди підтримують і підбадьорюють один одного, готові страхувати та підставляти плече. І я вважаю, що це моє найбільше досягнення.
Об’єднують всіх нас спільні ціль і бачення. Наш девіз на 2020 рік – «Підкоримо світ». Багатьом він відгукнувся. Ми хочемо стати компанією, відомою в світі. І кожен з наших працівників робить свій внесок.
Марина: Щодо мотивації, то це ще й можливість зростання. Разом з компанією розвиваються і вони, як спеціалісти. Дехто працює з нами вже 5 років. Люди зізнаються, що не повірили б, що зможуть бути такими крутими спеціалістами в своїй сфері. І це завдяки тому, що ми у них вкладали, показували ціль і напрямок для розвитку. Наразі ми прагнемо стати глобальною компанією. І багатьох мотивує можливість їздити по світу, спілкуватись з цікавими людьми, відкривати філіали. Вони готові робити все, щоб наша компанія розвивалась.
— Які основні поради ви можете дати тим, хто хоче створити міжнародний бізнес, продаючи handmade-товари?
Марина: Основне – це бути унікальними. Не копіювати інших, а зробити все для того, щоб стати винятковими. Можливостей багато, і не обов’язково бути на когось схожим, щоб досягнути успіху. Якщо хочете розвиватись на міжнародному ринку, то насамперед прочитайте «Теорію блакитного океану». І обов’язково подумайте про клієнта. Важливо, щоб він отримав не лише товар, але й класне обслуговування, якість, сервіс і пакування.
— Де і як ви вчитесь, дізнаєтесь нове і розвиваєтесь?
Ігор: Ми вчимось, дізнаємось нове й розвиваємось щоденно. Для нас це дуже важлива тема, тому ми обов’язково відвідуємо семінари, читаємо книжки, ми навіть змушуємо читати книжки наших працівників. Одна з книжок, яка нам дуже допомагає у бізнесі – це Біблія. Тому що в ній дуже багато мудрості.
Марина: На старті нашого бізнесу нам дуже допомогла компанія Liftmarketing, потім були курси, тренінги. Зараз ми навчаємось у UNIT School of Business. Постійно, кожного кварталу ми вивчаємо нову тему або купуємо якийсь курс, навчаємо наших працівників. Дуже радимо не нехтувати цим, тому що часом на освіту шкода грошей, але це саме ті інвестиції, які окупаються краще за будь-які інші.
— Яка наступна ідея чекає на свою реалізацію?
Ігор: Дуже скоро у нас буде новий проект на Kickstarter, і ми сподіваємося, що нас підтримають люди і з України. Маємо багато ідей, як розвивати серію мап з деревини. Також є декілька ідей для нових продуктів. Але основна ціль на цей рік – це глобалізація компанії, нові ринки, нові успіхи. Будемо вірити, що у нас все вийде.