Навчання

6 правил впевненості в собі

Синонім впевненості в собі – асертивність – здатність відстоювати себе, впевнено говорити «ні» і водночас шанобливо ставитися до співрозмовника. Бути асертивним корисно в будь-яких стосунках – у сім'ї, соціумі, в професійному колі. Яких правил у спілкуванні варто дотримуватися, щоб залишатися асертивним, знає коуч, психолог Анастасія Богуславська.

Прохання замість наказу

Агресивність – це не тільки напад на іншу людину, а й симетрична відповідь тому, хто нападає на вас. Якщо ви як керівник починаєте роздавати вказівки, пред’являєте невиправдано високі вимоги до оточуючих, ви, по суті, стаєте на один щабель з агресором. З іншого боку, якщо ви спокійні й урівноважені, справедливо просите співробітників дотримуватися їх компетенції, замість того щоб жорстко цього вимагати, ви на правильному шляху. М’який, дипломатичний імпульс, який дає змогу колегам зробити перший крок, завжди викликає повагу й подяку.

Слухати себе та інших

Принципова відмінність між асертивністю й агресивністю – це усвідомленість.  Коли робоча обстановка загострюється, спробуйте зробити паузу й поставити собі кілька запитань: «А чи не переступлю я своїми словами або діями межу?», «Якщо я зараз промовчу, чи справді це якось обмежить мої права?». Розвиваючи таку спостережливість, ви зможете збільшувати внутрішню дистанцію між почуттями, що виникають у відповідь на конфліктну ситуацію, і вчинками, які робите у відповідь.

Партнерство замість домінування

Агресивні керівники транслюють своїй команді наступне послання: «Існує дві думки: моя і помилкова».  Асертивні керівники запитують: «Зможеш виконати це до середи?». Вони доброзичливі, впевнені, слухають інших і уважні до настрою в колективі.  Асертивний керівник радше запросить до співпраці, аніж поставить перед фактом.

Визнавати свої помилки, але не зациклюватися на них

Природна реакція, коли ваші ідеї відкидають і починають критикувати, – захист. Але тільки беручи до уваги критику, ви зможете дістатися згоди й продовжити рух вперед. Зазвичай критика в робочому просторі спрямована не проти вас особисто, а для досягнення загальних цілей компанії.  Поглянувши на критику з цього боку, ви зможете подивитися на свої дії під новим кутом і, ймовірно, помітити те, чого не помічали раніше.

Спокій, але не боязкість

Якщо ви помічаєте, що намагаєтеся уникнути конфлікту за будь-яку ціну,  вибачаєтеся у випадках, коли в цьому немає потреби, не можете відмовити у виконанні понаднормової роботи, яка не входить до кола ваших обов’язків, ймовірно, ви трохи збилися зі шляху.  Однак все можна виправити. Скажімо, якщо на вас чекає важлива розмова з керівництвом, підготуйтеся до неї заздалегідь, розгляньте можливі варіанти запитань і відповідей.

Усвідомленість замість емоцій

Зазвичай на роботі ми проводимо більшу частину свого часу, і від того, як комфортно ми себе почуваємо, безпосередньо залежить і наш внутрішній стан.  Робота не має бути гонкою на виживання. Сумнівно, що у вас вийде зовсім уникнути конфліктів, проте, використовуючи здоровий, зважений, асертивний, але не агресивний стиль в роботі, ви зможете уникати гострих кутів і досягати своїх цілей.

3 книги про асертивність, що варто прочитати:

«Теория и практика ассертивности, или Как быть открытым, деятельным и естественным». Гейл Линденфилд

обкладинка книжки

«Уверенность в себе. Книга для работы над собой». Элис Мьюир

книжка про самовпевненність

«Язык жизни. Ненасильственное общение». Маршалл Розенберг

книжка про спілкування