Тренди в корпоративних комунікаціях 2020. Розповідає Оксана Тодорова
Гейміфікація
Відмінність нового покоління співробітників від старших колег в тому, що для них робота — це не спосіб виживання, а можливість розважитися і привнести у своє життя сенс. Тому з рутини робота поступово перетворюється в напружену захопливу гру, в якій є драйв, яскраві емоції, виклик. Хочете залучити й утримати найкращих? Відпустіть залізну хватку контролю, створіть креативний та «інстаграмний» простір в офісі, внесіть дух гри, можливість розвитку, прозорість правил кар’єрного росту.
Неідеально, зате щиро
Максимальну недовіру в людей викликають формальні комунікації. Довгі тексти в друкованих корпоративних медіа, відеозвернення босів із завченим, заздалегідь прописаним «канцелярським текстом» — що може бути нудніше й тривіальніше. Спілкування має бути живе, справжнє, нехай не завжди ідеальне, але щире й системне. Саме такі комунікації запрошують до діалогу й викликають довіру.
Зміна формату комунікацій
Від режиму інформування переходимо до діалогу. Хакатони, дискусії замінюють монологи й лекції. Хочете провести звітні збори або зустріч зі співробітниками? Забудьте про стиль «говорить голова». Дайте завдання, розподіліть людей на групи, проведіть хакатон на ліпшу ідею. Таку подію люди запам’ятають надовго, адже вони будуть у ній головними дієвими особами. Звикли проводити щотижневі зібрання в кабінеті, обговорюючи плани на тиждень? Проводьте бліц-зустрічі стоячи, біля кавомашини. За 10 хвилин ви отримаєте більше енергії та квантів натхнення у команди, ніж за три години кабінетної наради.
Безперервна освіта
В компаніях відкриватиметься все більше корпоративних університетів. Навички публічних виступів, знання кількох іноземний мов, поглиблення професійних знань у вузьких сферах — у тренді. У ролі викладачів можуть виступати співробітники. Відвідав конференцію, форум, виставку, прочитав книгу? Поділися з колегами. Такі системні зустрічі-діалоги сприятимуть зміцненню команди й розвитку навичок.
Покривайте комунікації глазур’ю з гумору
Вкидайте в інфополе меми, робіть смішні гіфки, візуалізуйте цінності у вигляді картинок, обговорюйте гострі теми у вигляді коміксів. Гумор — особливий вид діяльності й ознака інтелекту. Уміння вчасно усміхнутися й скинути вантаж пихатої зарозумілості відкриває простір для маневрів. Інформація, подана в таких форматах, сприймається аудиторією ефективніше, запам’ятовується краще, викликає резонанс і має ефект вірусу.
Стосунки цементують довіру
У компанії довіра — це спільне коріння. Якщо воно є, організація розвивається, росте, з’являється міцний стовбур, квіти й плоди. Якщо довіри немає, керівництво спілкується зверхньо, цінності поверхневі, їх не знають і не поділяють, виникає потреба створювати видимість квітучого саду, а це досить дорого. Тому що квіти в таких компаніях штучні. Звісно, це метафора, але вона досить влучно відображає дійсність.
Виявляється парадигма мислення «бірюзових»
Відбувається посилення ролі горизонтальних зв’язків. Від управління людьми та проєктів ми поступово переходимо до управління емоціями й натхненням. В українському бізнесі з’являється все більше компаній з горизонтальним стилем управління, які розвиваються як природні живі організми. Поряд з ними сімейні, лідерські, бюрократичні й підприємницькі стилі управління залишаться. Проте тренд на бірюзову парадигму мислення вже намітився. Для співробітників у таких компаніях органічно спілкуватися на «ти». Немає чіткої ієрархії, субординації й вертикалі влади. Бюрократія зведена до мінімуму. В одному проекті співробітник може бути керівником, в іншому — виконувати роль креативного підрядника або менеджера. У такій парадигмі мислення більше енергії, ресурсів, можливостей, а отже — і грошей.
Забудьте про конкуренцію
Сильніший самець отримує ширший вибір із найкрасивіших самок? Більш спритний сперматозоїд швидше досягне бажаної мети й запліднить яйцеклітину? Так, конкуренція закладена в кожного з нас природою. Проте на сучасному етапі соціальної еволюції мудрішою є стратегія співробітництва, пошук своєї ніші, розширення інтересів власного бізнесу і включення в бачення свого майбутнього інтересів партнерів. У ціновій конкуренції програють обидві сторони, вона виснажує на матеріальному й психологічному рівнях. Парадигма мислення підприємця привертає більше ресурсів і підсилює кожного партнера.
Здоровий спосіб життя в офісному стилі
Ваші співробітники гладшають? Ви думаєте, що це не ваша проблема, а їхня особиста справа? Але ви можете не відвертатися, а проявити турботу. Фрукти та фреші у вільному доступі, корпоративний кафетерій зі здоровим меню, кілька тренажерів для занять спортом окупляться сторицею. Показуйте приклад — бігайте, плавайте, підкорюйте Босфор. Це надихає і підвищує загальний енергетичний рівень у команді набагато ефективніше, ніж довга стаття про шкоду куріння. А такий формат, як спільне тренування з керівником, де співробітник може запитати про плани розвитку компанії, перспективи своєї кар’єри, надихне сильніше тривіальної розсилки.
Додайте емоції!
Сам товар, з його споживчими властивостями, стає вторинним, він іде в навантаження до історії. А пристрасть до історій означає «бути людиною», адже з давніх-давен люди жили у супроводі міфів, казок і легенд. Їх передавали усно, а потім і письмово, вони впливали на життя племені, розвиток цивілізацій. Після суспільства інформації настає ера суспільства мрії, в якому ключову роль відіграють емоції, а не просто дані. Історії — це ціннісні декларації бренда, на них не поширюються критерії істинності. Ринок почуттів поступово затьмарить ринок речей. Тому в корпоративних комунікаціях дуже важливо знайти оптимальний баланс між раціональною та емоційною складовими.
Не хочу, але потрібно
Ви щойно освоїли й розібралися з фейсбуком, зробили над собою зусилля і вже є в інстаграмі, а вам вже розповідають, що потрібно спілкуватися з молодим поколінням в телеграм-каналі? Так і є. Потрібно! Усе тече і все стає іншим, постійні тільки зміни. Усе змінюється і тоді, коли ви нічого не робите. Телеграм-канал можна використовувати як агрегатор усього корпоративного контенту. Він може збільшувати перегляди вашого відеоканалу, крок за кроком зміцнювати бренд роботодавця й виконувати масу інших завдань бізнесу. Розбирайтеся!
Автоматизація
Усе, що можна автоматизувати, буде автоматизовано. У компаніях все активніше передаються рутинні функції на піклування алгоритмам. А це означає, що креативність і нестандартне мислення цінуватимуться все більше. Цей процес можна представити у вигляді трьох хвиль розвитку електронної промисловості. Перша хвиля — технічне забезпечення. Друга хвиля — програмне забезпечення. Третьою хвилею стане упор на утримання, тобто прибуток генеруватиметься самим продуктом, а не інструментом, що передає його споживачеві. Таких проєктів ми спостерігаємо все більше в стартапах.
Життя — не лише робота
Коли ми фокусуємося на одній-єдиній сфері життя, інше вислизає. Так, ми можемо досягати неймовірних цілей в бізнесі. Проте в цей час діти будуть стрімко рости, а друзі знайдуть нових друзів. Мистецтво жити — це здатність розподіляти увагу на кожну сферу життя. Встигати усвідомити та відмовитися від того, що вже застаріло й потребує оновлення. Досягнення цілей не має захмарюватися відчуттям, що ми платимо за це надто високу ціну. Вміти відчувати смак задоволення від буденних речей, радість від чудового самопочуття, зберігаючи при цьому здоровий апетит до життя — в цьому і є щастя. Це і є справжній успіх.