Гід

5 маловідомих замків світу

Стара Європа дбайливо зберігає свою історію й архітектурні пам’ятки. Вона пишається різноманіттям чудово збережених і відреставрованих замків, фортець і палаців. Чимало з них добре відомі у всьому світі, тому ми не згадуватимемо зараз детальніше замок Дракули у Румунії, королівський Віндзорський палац і просто-таки канонічний німецький Нойшванштайн. Ми обрали п’ятірку «топ-моделей» серед замків, назви яких не настільки звичні нашим вухам. Однак цілком можливо, що вашим очам вони вже давно відомі завдяки фільмам і… Волту Диснею.

Замок Шенонсо – Шенонсо, Франція

Замок Шенонсо – Шенонсо, Франція
Один із французьких замків, що надихали Волта Диснея на створення образу палацу для Попелюшки. Шенонсо розташований у мальовничій долині Луари, а точніше на березі її лівої притоки — річки Шер. Це один із найпопулярніших замків, що знаходиться у приватній власності. Його почали будувати у 1513 році для дружини Тома Боєра, міністра фінансів при трьох королях Франції. Шенонсо ще називають Дамським замком, адже найчастіше він слугував резиденцією королев та придворних фавориток. Серед них — Катерина Медичі, дружина Генріха ІІ Діана Пуатьє, фаворитка Франциска І та мадам Дюпен. Шенонсо вражає не лише архітектурою, а й внутрішнім оздобленням, безліччю дорогих гобеленів, зі смаком розписаними стелями, кахельними підлогами, картинною галереєю з полотнами Рубенса, Тінторетто, Веронезе, Мурільо, Корреджіо, Пуссена.

Вхідний квиток: дорослі — 14,50 євро (18,50 з аудіогідом), діти від 7 до 18 років і студенти від 18 до 27 років — 11,50 євро (15 з аудіогідом), діти до 7 років — безкоштовно.

Дістатися з Парижа: автомобілем (214 км) потягом з вокзалів Gare Montparnasse або Gare d’Austerlitz до станції Saint-Pierre-des-Corps (1 година), потім пересісти на електричку RER до Chenonceaux (25 хвилин). Слідкуйте за розкладом, електрички ходять нечасто.

Замок Шамбор — департамент Луар і Шер, Франція

Замок Шамбор, Франція
У 15-му столітті французькі аристократи і королі обрали долину Луари як ідеальне місце для зведення дивовижної краси замків, що один поперед одним змагалися у багатстві і вишуканості. Замок Шамбор — найбільший із них та за пишністю конкурує хіба з самим Версалем. Його наказав збудувати як мисливську резиденцію у 1519 році король Франциск І, який так і не дожив до завершення будівництва. Найбільшою популярністю серед знаті замок користувався у 16-17 століттях. До речі, його фасади теж можна впізнати у замку Попелюшки Волта Диснея. Тут ви знайдете рів з лебедями, безліч дивовижної краси фресок, вишукані стелі, гвинтові сходи у вигляді подвійної спіралі та багато іншої краси.

Вхідний квиток:  14,50 євро, нерезиденти ЄС від 18 до 25 років — 12 євро, діти до 18 років, резиденти ЄС віком від 18 до 25 років, люди з особливими потребами + 1 супроводжуючий — безкоштовно.

Дістатися з Парижа: автомобілем (120 км) потягом з вокзалу Gare d’Austerlitz до станції Blois-Chambord (1,5 год), потім автобусом ( розклад) або шаттлом ( розклад).

Замок Кршивоклат — Богемія, Чехія

Замок Кршивоклат
Кршивоклат — один із найпопулярніших і найтаємничіших замків Чехії. Ви можете впізнати його у фільмі «Брати Грімм» (2005) і «Хроніки Нарнії». Точний його вік невідомий, а перша згадка датується 13 століттям. Це королівський замок, який пережив часи занепаду і відновлення. Його кілька разів масштабно реставрували, перетворивши на чарівне поєднання готики, класицизму та неоренесансу. Тут знаходиться бібліотека чеських королів, у якій зберігається 53 тисячі старовинних книг, деякі з них надруковані за допомогою золотої голки. Також у замку зібрана солідна колекція зброї, є картинна галерея, колекція історичних саней, а в підземеллі — тюремні камери і знаряддя тортур.

Вхідні квитки: огляд готичного палацу — 170 чеських крон, дітям до шести років — безкоштовно, старше шести років — 120 крон, сімейний квиток (двоє дорослих і до трьох дітей) — 460 крон. Повна оглядова екскурсія іноземною мовою — 340 крон.

Дістатися з Праги: автомобілем (55 км), електричкою до станції Krivoklát з пересадкою у Бероуні (Beroun). Розклад — тут.

Бленгеймський палац — Вудсток, Оксфордшир, Англія

Бленгеймський палац
Бленгеймський палац перетворився на замок Попелюшки не в мульт-, а в художньому фільмі за участі Кейт Бланшет. Загалом це заміський будинок, резиденція герцогів Мальборо. Цікаво, що він офіційно отримав статус палацу. Збудовано його було у стилі бароко у 18-му столітті як винагороду та знак подяки Джону Черчилю, першому герцогу Мальборо, за військові перемоги у війні за іспанську спадщину проти французів і баварців. Тут народився і жив сер Вінстон Черчилль, йому присвячена окрема виставка. Палац і досі є власністю родини Мальборо, яка у 1950 році відкрила частину приміщень та парк для відвідувачів. До речі, дозволено не тільки оглядати палац і парк, але й рибалити на місцевому озері, купувати місцеві сувеніри та цілющу мінеральну воду, проводити весільні церемонії або корпоративні заходи, використовувати красиві місця в якості декорацій для зйомок фільмів.

Вхідний квиток: дорослі — 27 фунтів (17 — лише сади і парк), пенсіонери і студенти — 25 фунтів (14 — парк і сади), діти від 5 до 16 років — 16 фунтів (7,60 — сади і парк), діти до 5 років — безкоштовно, сімейний квиток (2 дорослих і 2 дітей) — 67,50 фунтів (44,50).

Дістатися з Лондона: спершу автобусом чи поїздом до Оксфорда. Автобуси відправляються кожні 20 хв з автовокзалу Victoria Station (поблизу залізничного вокзалу Victoria). Поїздом — зі станції Paddington Station, відправляються кожні 30 хв. Час в дорозі — 1 година. З Оксфорда до Бленгеймського палацу — на автобусі №20 (раз на 30 хв).

Абатство Мон-Сен-Мішель — Нормандія, Франція

Абатство Мон-Сен-Мішель
Щодо цього замку-абатства, то його ви знайдете в мультфільмі «Рапунцель» все тієї ж студії Волта Диснея. Він насправді казковий: величний замок-фортеця знаходиться на невеликому скелястому острівці на висоті близько 80 метрів над рівнем моря. Свого часу цей замок був абатством, до якого стікалися паломники зі всієї Середньовічної Європи у пошуках «раю на землі». За нього боролися королі і васали, він витримав 30-річну облогу англійців під час Столітньої війни і зберіг свою велич і красу. Його готична архітектура химерно переплітається з романським стилем. Все, що можна побачити сьогодні — абатство, ворота, башти, будівлі музеїв — було збудовано протягом 11-15 століть. До речі, з будівництвом пов’язана цікава легенда. Абатство Мон-Сен-Мішель було закладено у 709 році за наказом архієпископа Обера, якому тричі уві сні являвся архангел Михаїл і наказував побудувати замок на скелі, що здіймається над морем. Нетямущий архієпископ все не міг збагнути, чого ж хоче від нього ангел, аж доки той не дав йому щигля і не пропалив своїм мечем дірку в його рясі. Після цього Обер нарешті наказав почати будівництво.

Вхідний квиток: дорослі — 10 євро, діти до 18 років — безкоштовно.

Дістатися з Парижа: автомобілем (360 км) або поїздом і автобусом. Pontorson — це найближча залізнична станція, до того ж з неї до Мон-Сен-Мішель постійно курсують шатли ( розклад). Без пересадки до неї не доїхати, тому варто дивитися розклад поїздів. Також можна доїхати поїздом до міст Ренн (Rennes) або Доль-де-Бретань (Dol de Bretagne), звідти курсують автобуси.