Куди поїхати на вихідні зі Львова
У цій статті ми розповімо про найцікавіші замки, монастирі та природні об’єкти навколо Львова, куди можна поїхати на вихідні.
Жовква і Крехівський монастир
Це найкращий варіант для одноденної поїздки в будь-яку пору року, адже до Жовкви – менше 30 кілометрів, і туди легко дістатися маршрутками прямо з центру Львова. А з Жовкви вже зовсім близько до Крехова.
Ідеальне місто Жовква
Жовква була заснована на зламі XVI–XVII ст. Великий коронний гетьман Речі Посполитої Станіслав Жолкевський вирішив розбудувати її на зразок ренесансного “ідеального міста”, де всі споруди гармонійно взаємодіють між собою. Нині середмістя Жовкви, де налічується 55 пам’яток архітектури, має статус державного історико-архітектурного заповідника. У Жовківському замку, що замикає собою ринкову площу, міститься офіс та музей заповідника. Поруч стоїть ратуша у стилі модерн – резиденція міської ради. Обабіч замку – дві міські брами, Звіринецька і Глинська, яку прикрашають скульптурні погруддя лицарів. До Глинської брами примикає оборонний мур костелу святого Лаврентія, ровесника замку. Костел служив усипальнею Жолкевських, і його неодмінно варто відвідати, щоб побачити їхні скульптурні надгробки.
Ще одна перлина Ренесансу в Жовкві – оборонна синагога, одна з найбільших в Україні. Не побачиш деінде й ренесансні кам’яниці з аркадами-підсіннями, де у давнину йшла жвава торгівля.
Дерев’яна церква Святої Трійці (1720) – один з восьми дерев’яних храмів України, внесених до списку ЮНЕСКО. Її п’ятиярусний іконостас вважається шедевром барокового живопису. Інтер’єрами славиться й василіянський монастир: упродовж 1910–1930-х років над його стінописом та вітражами працював художник-модерніст Юліан Буцманюк, присвятивши їх національній тематиці. Серед персонажів фрески “Акт Злуки” – Петлюра, Скоропадський, Грушевський та інші діячі УНР.
Розклад роботи музею у Жовківському замку: вівторок–четвер – 10:00–17:00, п’ятниця – 10:00–16:00, субота та неділя – 10:00–17:00, понеділок – вихідний.
Вартість вхідних квитків на подвір’я замку: для дорослих – 10 грн, для дітей – 5 грн.
Вартість вхідних квитків у музейні експозиції: для дорослих – 60 грн, для дітей – 30 грн.
Екскурсія музейними експозиціями: для дорослих – 100 грн, для дітей – 70 грн.
Екскурсія містом тривалістю 1 година: для дорослих – 120 грн, для дітей – 100 грн.
Вартість вхідних квитків у синагогу: для дорослих – 6 грн, для дітей – 3 грн.
Екскурсія синагогою: для дорослих – 40 грн, для дітей – 30 грн.
Вхід у діючі храми вільний.
Як доїхати: Маршрутками “Львів–Жовква”, які вирушають з площі св. Теодора напроти готелю “Львів” кожні 15–20 хвилин, або маршрутками в напрямку Рави-Руської з автостанції №2 (автовокзал “Північний”) на вул. Б. Хмельницького, 225.
Власним автотранспортом: від Галицького перехрестя – трасою E372 Львів – Рава-Руська – Варшава до Жовкви, де треба звернути ліворуч на вулицю Львівську, що веде у центр міста.
Читать також: Вікенд у Львові: 10 місць, які варто подивитися
Крехівський монастир
З поїздкою у Жовкву зручно сумістити відвідання Крехівського василіянського монастиря, до якого їхати не більше 15 км. Землі для розбудови обителі подарував монахам засновник Жовкви гетьман Станіслав Жолкевський. Розташований окремо від сіл, попід лісом монастир укріпили фортечними мурами й вежами. Під час нападу турецько-татарських загонів 1672 року ченцям та місцевими мешканцям, що укрилися в монастирі, допомагали оборонятися козаки на чолі з майбутнім гетьманом Іваном Мазепою. Бували у монастирі, знаному культурному і духовному осередку, й інші видатні особи – Богдан Хмельницький, Петро Дорошенко, Петро Могила.
Ансамбль монастиря, розбудований у XVII–XVIII ст., включає мури з в’їзною брамою, три вежі й вежу-дзвіницю, будівлі келій, мурований храм та відбудовану за старовинними гравюрами дерев’яну церкву. Нині ці діючий монастир отців-василіян, його територія ретельно доглянута, засаджена декоративними рослинами і квітами.
Вхід у монастир і всі храми вільний.
Як доїхати: Маршруткою з центру Жовкви або прямою маршруткою зі Львова з автостанції №2 (автовокзал “Північний”) на вул. Б. Хмельницького 225. Хоча від села Крехів до монастиря ще кілька кілометрів, маршрутки підвозять пасажирів під самісіньку браму й забирають їх там само.
Власним автотранспортом їхати близько 15 км на захід від Жовкви, через Глинськ.
“Золота підкова Львівщини”: замки в Олеську, Підгірцях, Золочеві, Свіржі й Старому Селі
Це найпопулярніша екскурсія зі Львова, яку пропонує кілька туристичних фірм. Якщо ви не на власному авто, варто скористатися послугами однієї з них, тому що громадським транспортом ви за день встигнете з’їздити лише до двох замків, максимум – трьох, і з незручними пересадками. Перевіряйте програму поїздки: часом у неї включають лише три, а не всі з перелічених замків. Усі вони дуже різні, і неодмінно варто побачити кожен із них.
Назва маршруту походить від розташування замків на мапі – неначе дугою чи пак підковою.
Олеський замок
Компактний, овальний у плані замок в Олеську стоїть на високому пагорбі, і його видно здалеку, зокрема і з київської траси. Заснований він у XIII ст., а нинішній вигляд замку сформувався на початку XVII ст. Олеський замок є філією Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, і у ньому експонуються твори епохи бароко та Ренесансу: портретний живопис, скульптури, гобелени, меблі. Довкола замку – доглянутий парк із сучасними скульптурами. Крім цього, в музейний комплекс входить колишній монастир капуцинів із костелом св. Йосифа, де експонується колекція дерев’яної скульптури XV–XXст.
Розклад роботи музею-заповідника “Олеський замок”: вівторок–п’ятниця – 10:30–17:00 (каса до 16:30), субота та неділя – 10:00–17:00 (каса до 16:30), понеділок – вихідний.
Вартість квитків: для дорослих – 60 грн, для дітей і пенсіонерів – 15 грн, для студентів – 30 грн.
Вартість екскурсій: для дорослих – 200 грн, для дітей і пенсіонерів – 60 грн, для студентів – 90 грн.
Підгорецький замок
Замок у Підгірцях було споруджено на місці давніших фортифікацій у 1635–1640 роках на замовлення коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. На його запрошення архітектор Андреа дель Аква спроектував палац із вежею у стилі пізнього Ренесансу й бароко, а славнозвісний інженер-фортифікатор Гійом Левассер де Боплан розробив проект укріплень – мурованих наріжних бастіонів, оборонних ровів і валів. Інтер’єри Підгорецького замку загинули за радянських часів, тому він цікавий насамперед зовнішнім виглядом і мальовничим розташуванням. Напроти нього стоїть чудовий бароковий костел у формі ротонди із колонадою.
Окрім замкового ансамблю, у Підгірцях варто відвідати монастир василіян та величезне літописне городище Пліснесько.
Розклад роботи музею-заповідника “Підгорецький замок”: вівторок–п’ятниця – 10:30–17:00 (каса до 16:30), субота та неділя – 10:00–17:00 (каса до 16:30), понеділок – вихідний.
Вартість квитків: для дорослих – 50 грн, для дітей і пенсіонерів – 15 грн, для студентів – 30 грн.
Вартість екскурсій: для дорослих – 150 грн, для дітей і пенсіонерів – 60 грн, для студентів – 90 грн.
Читать також: Найкращі термальні курорти Закарпаття: де ліпше оздоровитись
Золочівський замок
Замок був споруджений 1634 року невідомим італійським архітектором на замовлення Якуба Собеського, батька Яна ІІІ Собеського – короля Речі Посполитої. З оборонних споруд тієї доби збереглися вали, бастіони і почасти надбрамний корпус, а ось в’їзний міст і равелін були відновлені у наш час. Під захистом мурів розташовані два палаци – Великий і Китайський. Як і в Олеську, в Золочівському замку розміщено відділ Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького. У Великому палаці можна побачити живопис, меблі, скульптуру, порцеляну, зброю XVII–XIX століть, а також експозицію, присвячену історії замку, в якій були й трагічні сторінки – тут діяла тюрма НКВС. У Китайському палаці діє Музей східних культур із “чайним залом” та 5-ма залами із різноманітними артефактами Сходу: від єгипетської мумії сокола до японських гравюр і перських килимів.
Розклад роботи музею-заповідника “Золочівський замок”: вівторок–п’ятниця – 10:30–17:00 (каса до 16:30), субота та неділя – 10:00–17:00 (каса до 16:30), понеділок – вихідний.
Вартість квитків: для дорослих – 90 грн, для дітей і пенсіонерів – 15 грн, для студентів – 60 грн.
Вартість екскурсій: для дорослих – 150 грн, для дітей і пенсіонерів – 60 грн, для студентів – 90 грн.
Свірзький замок
Цей замок вражає своєю зовнішністю французького “шато” – недаремно тут знімали не один фільм. Заклали замок ще наприкінці XV ст., але нинішнього вигляду він набув під час перебудови XVII ст., яку здійснив тодішній власник, граф Олександр Цетнер. Інтер’єри Свірзького замку втрачені, брама нерідко буває замкнена, тож у подвір’я не потрапиш – йде млява реставрація. Проте заради того, щоб обійти замок довкола, розглянути барельєф грифона на його фасаді, постояти на в’їзному мості та помилуватися його віддзеркаленням у ставі, сюди неодмінно варто приїхати.
Старосільський замок
На відміну від попередніх замків, пізньоренесансний замок у Старому Селі – це суцільні руїни, хоч і мальовничі. Від потужної твердині князів Острозьких, що стояла на давньому Волоському шляху на підступах до Львова й витримала не одну турецько-татарську облогу, вціліли лише руїни мурів і три вежі з колишніх шести. Утім, і руїни вражають своїми масштабами: периметр замкових мурів сягає 500 метрів.
Як доїхати: З екскурсією від турфірми або власним автотранспортом: зі Львова трасою M06 Київ–Чоп до селища Олесько Буського району. Після відвідання замку повернутися на трасу і рухатися нею ще кілька кілометрів до повороту праворуч на село Загірці, за яким розташовані потрібні нам Підгірці Бродівського району. Звідси – менше 20 км на південь до Золочева, районного центру. Від нього вже треба повертати у напрямку Львова: спершу 37 км до Перемишлян, а звідти близько 15 км до села Свірж Перемишлянського району. Далі – продовжити шлях тою самою дорогою близько 10 км до Бібрки, через яку пролягає траса Івано-Франківськ–Львів. Нею треба рухатися до Львова (близько 30 км), по дорозі заїхавши у Старе Село, розташоване біля траси по лівій стороні.
До мальовничих Карпат: наскельна фортеця Тустань і водоспад Кам’янка
Від Львова – якихось сто кілометрів до Сколівських Бескидів, невисоких лісистих гір, де, одначе, ховається чимало цікавинок. Для одноденної поїздки, особливо з дітьми, ми пропонуємо кільцевий маршрут Львів – Тустань – Сколе – водоспад Кам’янка – Львів.
Наскельне місто-фортеця Тустань
Урицькі скелі – наймальовничіші скелі Українських Карпат і водночас унікальна історична пам’ятка, про яку ми вже розповідали раніше. Від ІХ до ХVІ ст. тут існувала дерев’яна наскельна фортеця під назвою Тустань. Дерев’яні фортифікації, звичайно, не збереглися, а ось пази і отвори, куди встромлялися дерев’яні елементи, добре видно і тепер. Скелі облаштовані дерев’яними східцями і доріжками, щоб численні туристи не шкодили пам’ятці. Подекуди можна побачити петрогліфи, тобто викарбувані на камені символи й зображення, зокрема – солярні знаки, прадавні символи сонця. Урицькі скелі розташовані серед лісу, де тут і там розкидані менші скелі й камені.
Щороку у липні-серпні тут відбувається фестиваль середньовічної культури “Ту стань!”, під час якого можна побачити лицарські двобої, взяти участь у нічному штурмі фортеці, відвідати різноманітні майстер-класи.
Розклад роботи Державного історико-культурного заповідника “Тустань”: щодня з 09:30 до 17:00 (листопад – березень) або з 10:00 до 18:00 (квітень – жовтень).
Вартість квитка, в який входить відвідування території заповідника, Музею Тустані (безкоштовні екскурсії) та культурного центру “Хата у Глубокім”: для дорослих – 60 грн., для пільгових категорій – 30 грн.
Містечко Сколе
Оскільки запропонований маршрут проходить неподалік від цього містечка, не варто оминати три його пам’ятки: дерев’яну церкву св. Параскеви XVII ст., костел Семи Скорбот кінця ХІХ ст. і палац Грьодлів того ж періоду.
Читать також: Куди поїхати з Києва: маршрути вихідного дня
Водоспад Кам’янка
За декілька кілометрів від Сколе, між селами Дубина і Кам’янка на однойменній річці є семиметровий каскадний водоспад. Можливо, сам по собі він і не був би такий цікавий, але розташований він у вкрай мальовничій місцині, де приємно просто відпочити. Біля водоспаду є джерело мінеральної води типу “Нафтуся”, а трохи далі – Журавлине озеро, де сірководню так багато, що в ньому немає майже нічого живого – тому це озеро ще називають Мертвим.
Як доїхати: Від Львова через Східницю до с. Урич Сколівського району Львівської області – трохи більше 100 км. Далі – від Урича через села Підгородці, Крушельниця, Корчин і Дубина – близько 30 км до містечка Сколе, що лежить на автотрасі Київ–Чоп. Між Сколе і Дубиною – поворот у напрямку села Кам’янка: цією дорогою треба проїхати десь 3,5 км до водоспаду. Повернувшись на трасу Київ–Чоп, повернутися нею до Львова (приблизно 100 км).
Це лише декілька ідей, куди поїхати на вихідні за Львів, – а про інші галицькі пам’ятки та історичні містечка читайте у наших наступних публікаціях.