Дайджест

ТОП-5 найшвидших потягів у світі

Усе ще вважаєте літаки найшвидшим транспортом планети, до якого не здатний дотягнутися жоден інший засіб перевезення? Але найшвидший потяг світу уже здолав відмітку у 600 км/год, тоді як, наприклад, нормальна швидкість ЯК-40 становить 510 км/год. Вони прискорюються, вони вдосконалюються, вони захоплюють Землю. Вони – найшвидші потяги у світі.

Високошвидкісні поїзди у світі: історія

Природно, що у різні часи надшвидкими визнавали зовсім різні потяги. Нині високошвидкісним наземним транспортом вважається такий, що рухається зі швидкістю від 250 км/год спеціальними рейками і від 200 км/год – звичайними. А ось, наприклад, у 1829 році світовий рекорд швидкості встановив паротяг «Ракета», розігнавшись аж до 38,6 км/год. Уже за 10 років паротяг «Ураган» подолав швидкісний рубіж у 160,9 км/год, а в жовтні 1903 року експериментальний електровагон компанії Siemens & Halske розігнався в околицях Берліна до 206 км/год.

Однак, попри всі заслуги європейців у цій сфері, перша високошвидкісна громадська магістраль під назвою «Токайдо» з’явилася у Японії у 1964 році в межах проекту «Сінкасен» (з яп. «нова магістраль») під час підготовки до XVIII літніх Олімпійських ігор. 515 км між Осакою і Токіо найшвидший «потяг-куля» долав за дві з половиною години, розвиваючи максимальну швидкість 210 км/год.

У Європі перші високошвидкісні потяги з’явилися у Франції у 1981 році. Ділянкою Париж-Леон потяги TGV (з фр. Trains a Grande Vitesse – «потяги високої швидкості») курсували із середньою швидкістю 270 км/год. Згодом TGV підкорили увесь світ.

Trains a Grande Vitesse 1981

openarchives.sncf.com

На початку ХХІ століття світовим лідером з розвитку мережі високошвидкісних ліній став Китай; саме тут запустили в експлуатацію і перший маглев регулярного сполучення.

А найсвіжіші новини зі світу швидкісних потягів прийшли з Японії. Повідомляється, що компанія JR Central створила експериментальний потяг MLX01, здатний здолати позначку у 590 км/год і навіть вище. Планується, що новий потяг курсуватиме між Токіо та Нагоєю.

Принцип роботи та переваги швидких потягів на магнітній підвісці

Потяг на магнітній підвісці, або ж маглев (з англ. magnetic levitation train – «потяг на магнітній подушці»), – найшвидший у світі. У рух його приводить магнітне поле. По дну і бокових стінках жолоба дороги встановлені металеві котушки. Коли ними проходить електромагнітний струм, вони перетворюються на потужні магніти, створюючи довкола себе електромагнітне поле. Магнітне поле котушок на дні жолоба відштовхує магніти, вмонтовані у дно потяга, утримуючи його «на плаву». Рухається потяг шляхом взаємодії електромагнітів на бокових стінках жолоба і магнітів на бортах вагонів: за командою комп’ютера вони почергово притягуються і відштовхуються один від одного. Зупиняється маглев, випускаючи аеродинамічні гальма. Потім він, ніби літак, випускає шасі й плавно «приземляється».

Переваги маглева:

  • найвища швидкість серед усіх видів громадського наземного транспорту;
  • порівняно низьке споживання електроенергії (ККД втричі вищий, ніж у автомобіля і уп’ятеро – ніж у літака);
  • низькі експлуатаційні витрати через незначне тертя деталей;
  • перспективи подальшого збільшення швидкості руху;
  • низькі показники шуму;
  • вищий ККД проти інших сучасних потягів.

Серед недоліків потяга на магнітній подушці називають високу вартість будівництва й обслуговування шляхів, електромагнітне забруднення та неуніверсальність колії.

ТОП-5 найшвидших поїздів у світі

Цікавий факт: при визначенні чемпіонів зі швидкості серед потягів доводиться роздавати два комплекти нагород. Адже максимальні показники швидкості під час тестування на експериментальній (читай – ідеальній) трасі та при максимальній швидкості й щоденній експлуатації – зовсім не тотожні.

Отже, ТОП-5 найшвидших потягів за максимальною швидкістю при тестуванні виглядає наступним чином:

  • SHINKANSEN JR-Maglev (Японія) – 603 км/год

Найшвидший потяг світу є магнітоплан. Під час тестувань у квітні 2015 року йому вдалося розвинути швидкість 603 км/год. Окрім того, потяг майже безшумний і надзвичайно безпечний. Проте поки що він не введений у регулярну експлуатацію.

високошвидкісні потяги токіо

фото: unsplash.com/@fikrirasyid

  • TGV/AGV (Франція) – 575 км/год

Це найшвидший у світі рейковий потяг. І один із найстаріших швидкісних потягів у Європі, адже перші моделі TGV з’явилися ще у 1970-х. У 2007 році TGV POS встановив абсолютний рекорд для «традиційних» потягів, який досі не вдалося перебити нікому, − 574,8 км/год.

високошвидкісні потяги у франції

  • Shanghai Transrapid Maglev (Китай) – 501 км/год

Це перший у світі експрес на магнітній подушці, введений у регулярну експлуатацію. Він долає шлях у 30,5 км від аеропорту «Пудун» до станції метро Longyang за 7–8 хв і щороку перевозить 4 млн пасажирів. Розробляла його німецька компанія Transrapid, що є дочірнім підприємством Siemens AG і ThyssenKrupp. Максимальна швидкість, до якої зміг розігнатися цей маглев, − 501 км/год.

китай потяг швидкість

  • HARMONY CRH 380A (Китай) – 486 км/год

Ще один китайський, але цього разу рейковий, потяг активно працює на 4-х важливих напрямках країни. Ця модель – китайське перероблення японського «Сінкасена», виготовлена CSR Qingdao Sifang, Locomotive and Rolling stocks. Уперше він став на рейки у 2010 році, а розігнатися зміг до 486 км/год.

китайські потяги швидкісні

  • Transrapid TR-09 (Німеччина) – 450 км/год

У цього потяга досить сумна доля. На відміну від свого китайського брата, він так і не дочекався пасажирів. Маглев, що мав сполучати Мюнхен з аеропортом, зазнав аварії при тестуванні у 2006 році, внаслідок чого загинуло 23 людей. У 2011 році експериментальний трек закрили, а у 2016 році потяг було виставлено на аукціон. Однак цифра у 450 км/год досі дозволяє зараховувати його до найшвидших потягів світу.

А тепер четвірка введених в експлуатацію лідерів за реальною швидкістю.потяг на вокзалі

  • Shanghai Transrapid Maglev (Китай) – 431 км/год

Третій у попередньому списку стає першим реальним лідером.

  • HARMONY CRH 380A (Китай) – 380 км/год

З 2010 року китайська «Гармонія» щоденно перевозить пасажирів, серед іншого, маршрутом Пекін-Шанхай.

  • AVG ITALO (Італія) – 360 км/год

Цікаво, що цей потяг з родини TGV в Італії має змогу їхати з більшою швидкістю, ніж на батьківщині у Франції. Він забезпечує сполучення на маршруті Неаполь – Рим – Флоренція – Болонья – Мілан зі швидкістю, що сягає 360 км/год. Для порівняння, французький TGV розганяється лише до 320 км/год.

  • SIEMENS VELARO Е (Іспанія) − 350 км/год

На тестуванні цей потяг розігнався до 400 км/год, а реальна максимальна швидкість в експлуатації – 350 км/год. При його створенні було використано найновіші розробки ICE 3, створені для німецьких залізниць. Потяг курсує на лінії Барселона – Мадрид.

Ще один потяг, японський Alfa-X розвиває швидкість до 400 км/год. Рейковий «потяг-куля» наразі проходить тестування на ділянці «Сендай – Аоморі», обіцяючи стати найшвидшим на планеті «традиційним» потягом регулярного сполучення. Це поставить його на друге місце в списку найшвидших потягів, які регулярно експлуатуються.

Високошвидкісні поїзди у світі: рейтинг країн

Журнал Railway Gazette склав рейтинг країн із найшвидшими потягами станом на червень 2019 року. Він виглядає наступним чином:

  • Китай
  • Італія
  • Франція
  • Японія
  • Іспанія
  • Тайвань

Кожна з цих країн має хоча б один потяг із середньою швидкістю понад 250 км/год. Україна до переліку зі зрозумілих причин не потрапила.

Найшвидші поїзди Китаю

У Китаї епоха високошвидкісних потягів почалася у 2004 році, коли було запущено згаданий вище Shanghai Transrapid Maglev. Крім маглева, у 2007 році було введено в експлуатацію потяги CRH, які розвивають швидкість понад 250 км/год і зараз курсують маршрутами Пекін – Шанхай, Пекін – Харбін і Пекін – Гуанчжоу. Модель-наступниця CRH-3, що розганяється до 350 км/год, була розроблена на основі японського «потягу-кулі» Е2-1000, при цьому участь у розробці взяла німецька компанія Siemens. Кількість таких потягів у країні планується довести до 50. Нині вже з десяток китайських потягів долають рубіж у 300 км/год, а Китай посідає перше місце у світі не лише за середньою швидкістю поїздів, а й за загальною протяжністю високошвидкісних залізниць. Нині їхня сумарна довжина складає понад 29 000 км, а це 2/3 усіх швидкісних доріг світу.

найшвидші потягі китаю

Найшвидші поїзди Європи

Італія, Франція та Іспанія мають найкраще розвинені системи високошвидкісних потягів у Європі.

Довжина високошвидкісних магістралей Італії становить понад 1000 км. Тут уперше в Європі ще у 1970-х роках запустили потяги із системою нахилу Pendolino. У 1978 році в країні з’явилася перша високошвидкісна лінія Diretissima між Римом і Флоренцією зі швидкістю потягів 255 км/год. У 2005 році було запущено Eurostar Рим-Неаполь, де потяги «витискали»  300 км/год. Нині найшвидшим потягом є AVG ITALO, що розганяється до 360 км/год.

Франція з 2011 по 2019 рік посідала друге місце у світі за середньою швидкістю руху потягів. Потяги TGV, яким належить рекорд швидкості серед рейкових потягів, – національна гордість країни. Їхня середня швидкість перевезення пасажирів становить 320 км/год. Першу лінію Париж– Ліон було відкрито у 1981 році, її особливістю була відсутність крутих поворотів. Цікаво, що у 1960–1970-ті у Франції велися розробки монорельсового потяга на повітряній подушці Aerotrain, і один з прототипів навіть розігнався до 400 км/год. Однак проект так і не було втілено в життя. За останні чверть сторіччя у країні було прокладено 1,2 тис. км високошвидкісних магістралей.

Іспанія посідає перше місце в Європі й друге у світі за протяжністю високошвидкісних залізниць – близько 3100 км.  Система такого транспорту тут називається AVE, а швидкість перевезень сягає 350 км/год. За планами, до наступного року має бути налагоджено високошвидкісне сполучення між Мадридом і всіма столицями провінцій. Цікаво, що в Іспанії існує система відшкодування вартості квитка від часткового до повного при запізненні потягів навіть на 5–15 хвилин. Однак частота таких запізнень становить менше ніж 0,2 %.

Найшвидші поїзди Японії

Японія була піонером високошвидкісних перевезень, і ним залишається, про що свідчать згадані вище тестування Alfa-X. Як ми вже зазначали, перший експрес було запущено між Токіо й Осакою у 1964 році. Якщо тоді він долав 515 км за 4 години, то тепер його нащадок N700 витрачає на це 2 год 25 хв. З того часу залізниця постійно розбудовувалася. Лінії для «Сінкасен» спочатку прокладалися з розрахунком на швидкість 260 км/год, але згодом значна частина їх була модернізована до 285, 300 і 320 км/год. Нині це загальнояпонська мережа залізниць завдовжки 2000 км, потяги якої дають змогу здолати всю відстань за 11 годин. Цікаво, що швидкість поїздів спеціально обмежують через небезпеку землетрусів. Хоча на випадок останніх розроблена спеціальна система оповіщення, що автоматично гальмує потяг за секунди до підземних поштовхів. Як результат, навіть страшний землетрус 2011 року не спричинив жодної аварії на залізниці.

Найшвидші потяги Північної Америки

Єдиний високошвидкісний потяг на американському континенті має назву Acela і належить компанії Amtrak.  Він курсує з 2000 року між Вашингтоном і Бостоном через Філадельфію і Нью-Йорк з максимальною швидкістю 240 км/год, при цьому середня його швидкість руху удвічі менша. Оскільки традиційні колії не модернізувалися, потяг оснащено приладами для нахилу вагонів, щоб краще входити на високій швидкості у криві малого радіуса. Наразі існує проект високошвидкісного залізничного сполучення між Портлендом і Сієтлом (США) і Ванкувером (Канада). Очікується, що новий експрес розганятиметься до 400 км/год.

потяг америка швидкість

фото: amtrak.com

Високошвидкісні потяги в Україні

Україна наразі пасе задніх у сфері високошвидкісних перевезень, адже максимальна швидкість потягів у країні не перевищує 160 км/год. У нас експлуатуються старі звичайні залізничні шляхи, а середня швидкість так званих швидкісних потягів становить 117 км/год.  До 2002 року, тобто до запуску програми швидкісного руху «Укрзалізниця» взагалі могла похвалитися хіба що рекордом у 120 км/год. Нині швидкісними потягами (до 160 км/год) вважаються поїзди «Інтерсіті+» (переважно локомотиви Hyundai i Skoda), для запуску яких було здійснено реконструкцію інфраструктури, збільшення радіусу кривих і часткове перекладання рейок. Також є прискорені потяги 700-ї нумерації з максимальною швидкістю до 120 км/год та електропотяги підвищеного комфорту, швидкість яких наближається до прискорених.

І наостанок…

Шлях здолає той, хто йде, а у нашому випадку – їде. Сподіваємося, за найближче десятиліття Україна зможе пробитися у рейтинг країн з високошвидкісним рухом і найшвидшими поїздами, й дістатися з Києва, приміром, до Львова чи Одеси можна буде усього за якихось півтори-дві години. Адже деякі мрії приречені на те, щоб справджуватися.