Експерти та рекомендації

Міжнародний день обіймів: цікаві факти та користь

Міжнародний день обіймів 4 грудня – не лише привід виявити почуття до рідних, друзів і навіть незнайомих, а й нагода довідатися, чому важливо обніматися частіше й стати більш відкритими.

Коли день обіймів? Цікаві факти й традиції

День обіймів в Україні – свято відносно молоде, але природно, що воно одразу ж почало користуватися величезною популярністю. Коли ж іще цілком легально притиснеш до грудей людину, яка подобається? Зрештою, день обіймашок – це свято веселе й водночас душевне.

До речі, відзначають його двічі на рік. Окрім міжнародного свята 4 грудня є ще й аналогічне національне – у кожній країні відзначається в якийсь інший день. Коли день обіймів в Україні, запитаєте ви? Національне свято відзначається в січні – принаймні, про це нам говорить «Вікіпедія». Насправді, день обіймів 21 січня був започаткований в США у 1986-му році, а згодом традицію підхопили й у інших країнах. Грудневий день обіймів народився ще раніше – у 70-х роках минулого століття. Заведено вважати, що традиція виникла в студентському середовищі. Буцімто вони започаткували флеш-моб обіймів просто так, без претензій на особливі стосунки. Загалом день обіймів 21 січня користується більшою популярністю.

Всесвітній день обіймів досі не має офіційного статусу, тому зазвичай відзначається у форматі флеш-мобу. Суть свята полягає лише в тому, щоби подарувати якомога більшій кількості людей свої обійми – звісно, якщо люди не проти цього. Найактивніші – передусім молодь – підходять навіть до незнайомців на вулиці й пропонують обійнятися. Це акт добра й позитиву, любові до людей і взаємному обміну енергіями. Обійнявшись, люди зичать одне одному гарного дня й розходяться.

Дехто навіть тримає плакати з написом «Обійму безкоштовно» — і кожен охочий має змогу скористатися послугою.

У чому користь обіймів

Користь обіймів – не лише моральна, а ще й фізична та фізіологічна. Вчені довели пряму залежність між кількістю обіймів людини та її здоров’ям. Про це офіційно заявили навіть у Міністерстві охорони здоров’я, наголосивши, що обійми не лише покращують настрій, а й поліпшують здоров’я, подовжують життя і навіть зменшують біль. Розбираємося, яку неоціненну користь несе з собою цей простий жест тепла та довіри.

Боротьба зі стресом. Коли хтось встряв у халепу, переживає тяжку моральну травму чи просто знаходиться в пригніченому настрої, виникає доволі природне бажання обійняти людину, виявивши в такий спосіб підтримку. В цьому є логіка, адже в момент обіймів в організмі людини вивільнюється гормон окситоцин, що відповідає за почуття щастя. Водночас знижується рівень гормонів стресу – адреналіну та норадреналіну. Тепло від іншої людини передається й трансформується в почуття захищеності. Тому, якщо у вашої близької людини чи друга проблеми, не потрібно читати нотації чи пропонувати «по чарці», а краще просто обійняти – мовляв, я з тобою.

Зміцнення судин та серця. Той самий окситоцин якнайкраще впливає й на серцево-судинну систему, оскільки знижує частоту серцевих скорочень, зміцнює стінки судин, а до того ж і нормалізує артеріальний тиск.

Зменшення болю й покращення імунітету. Цілющі дії окситоцину не обмежуються вищевказаними властивостями. Дослідження, яке проводили вчені в Королівському коледжі в Лондоні в 2015 році, виявило, що гормон щастя має знеболювальні властивості. Тож не лише душевний, а й фізичний біль можна спробувати зменшити, тепло й щиро обійнявши людину. А ще виявилось, що у родинах, де прийняте тактильне спілкування, рідше хворіють на вірусні й застудні хвороби. Також люди, не обділені обіймами, швидше одужують.

Зміцнення зв’язку. Це, певно, найважливіша функція і основна користь обіймів, і використовувати її слід одразу після народження. Новонароджену дитину одразу прикладають до грудей мами чи тата – це обов’язкова умова, аби зігріти дитину фізично й надати необхідне їй у цей момент відчуття безпеки й захисту. Існують навіть теорії, що немовля потребує обіймів і дотиків не менше, аніж молока. Психологи перелічують проблеми, з якими стикаються люди, які недоотримали материнських і батьківських обіймів: від почуття самотності й заниженої самооцінки й до огиди від щонайменшого фізичного контакту з іншими людьми. Психологи радять таким людям обіймати дерева. Адже вважається, що дерева здатні заряджати позитивною енергією й здатні хоча б частково замінити обійми коханої людини.

Коли людина дорослішає, то обійми для неї стають маркером близькості й довірливості стосунків. Ми не обіймаємося аби з ким, зазвичай це наші кохані, родичі й друзі. Обійми зазвичай мають функцію вираження почуття: радості, захвату, ніжності, пристрасті тощо. Ми обіймаємо того, кого довго не бачили й за ким скучили. Також можемо обійнятися для фото. Характер обіймів може дещо розповісти про ставлення людини до нас: вони можуть бути міцними, дружніми, підбадьорювальними, ніжно-романтичними чи пристрасними, а можуть бути відверто сухими й відстороненими — «для годиться». Варто зауважити, що такий характер обіймів дає небагато користі– окситоцин вивільнюється лише від щирих обіймів.

Обійми можуть вивести людей на новий рівень стосунків чи підкреслити характер вже тих, що є. Після сварки обійми можуть бути чудовим засобом примирення та вираження значущості відносин для обох.

Привітання в міжнародний день обіймів

Які би цілющі й магічні властивості не мали обійми, варто пам’ятати, що особистий простір людини значно важливіший. Тому не варто нав’язуватися зі своєю «терапією», якщо людина до неї не готова. У близьких людей чи добрих друзів жест обіймів зазвичай відбувається синхронно, спонтанно й природно. У інших треба запитувати дозволу або пропонувати «обнімашки», а не лізти зі своїми «окупаційними» обіймами. Якщо людина відмовляється – не треба її за це висміювати чи випитувати чому. Кожен має право на особистий простір і на те, щоби його не порушували, навіть із благими цілями.

Як же привітати ближнього у день обнімашок? Дуже просто: підходимо до людини й говоримо «Давай обіймемося», бажано попередньо коротко розповівши про свято. Якщо людина погодилась – обіймаємось і зичимо гарного дня й здоров’я.

За нагоди можна завітати до будинку дитини чи інтернату й влаштувати (з дозволу адміністрації) флеш-моб там. Діти, позбавлені батьківського піклування, як ніхто інший потребують тепла й обіймів. Те саме можна сказати про хворих (якщо хвороби не передаються) чи людей похилого віку.

Насправді Всесвітній день обіймів – це свято добра й радості. Тож нехай і ваші обійми несуть добро вам і тим, кому пощастило в них опинитися.