7 цікавих виставок у світі: листопад-грудень 2019
Матіс – метаморфози: Віхи розвитку сучасної скульптури
Анрі Матіс, один із найсамобутніших художників початку ХХ століття, мав ще й скульпторські амбіції. У 30 років він створив свою першу скульптуру, точніше – скопіював її з роботи Антуана-Луї Барі, а наступного року почав відвідувати вечірні курси Антуана Бурделя, щоб опанувати новий для себе напрям мистецтва. Виставка скульптур Матіса у Кунстхаусі наочно демонструє метаморфози митця і його робіт із часом. Куратори відібрали понад 70 робіт із бронзи, а також різні артефакти, що надихали художника на творчість, зокрема ню фотографії та африканські скульптури. Тут же представлені й скульптури Родена, Майоля і Бурделя, манеру яких Матіс наслідував, перш ніж прийти до свого власного, більш абстрактного стилю.
Олафур Еліассон: У реальному житті
Олафур Еліассон – майстер сучасних інсталяцій. А лондонська галерея Тейт Модерн полюбляє влаштовувати його грандіозні виставки. Так у 2003 році вона демонструвала проєкт Еліассона під назвою «Погода», який зібрав понад 2 мільйонів глядачів. Торік заради іншого проєкту «Льодова варта» галерея «прихистила» шматки льоду із Гренландії. Цьогорічний проєкт «У реальному житті» знову обіцяє незабутні враження, відчуття, взаємодію з іншими людьми й навколишнім світом. У галереї оселилися природні явища, серед яких райдуга, тіні, водоспад тощо. Багато робіт митця – результат його досліджень у царині геометрії, руху та теорії кольору.
Від Моне до Пікассо: Дуже приватна колекція
Г’юстон пропонує любителям мистецтва унікальне зібрання робіт провідних художників кінця ХІХ – початку ХХ століття. Саме ці люди ламали стереотипи і створювали нові течії та напрями, щоб назавжди вписати свої імена в історію мистецтва. У такому вигляді експозиція демонструється вперше. Вона відображає всі головні моменти розвитку сучасного мистецтва у Парижі. Це еволюція імпресіонізму в особі Жана-Батіста-Каміля Коро, Марії Кассат, Клода Моне, Каміля Піссарро, П’єра Огюста Ренуара й Альфреда Сіслея; поява постімпресіоністів, серед яких Поль Сезанн, Поль Гоген і Вінсент ван Гог; і провідні абстракціоністи Жорж Брак, Хуан Грі, Фернан Леже, Анрі Матіс і Пабло Пікассо. Роботи для виставки збирали з приватних колекцій понад десять років.
Портрети Гогена
Ця виставка теж унікальна, адже вперше портрети Поля Гогена представлені окремою експозицією. Ці картини, створені в останні роки життя митця, дають змогу прослідкувати його перехід від імпресіонізму до символізму, а також те, як він революціонізував портретний жанр. Продумано додаючи до картин різні деталі та розміщуючи модель у певному контексті, Гоген додавав роботам додаткові багатовимірні змісти. Так, на прикладі його автопортретів можна відстежити низку персоніфікацій, серед яких «Христос в оливковому саду» 1889 року. На виставці представлено близько пів сотні робіт, серед яких картини, роботи на папері й тривимірні об’єкти з різних матеріалів.
Далі й Магрітт: Діалог двох ікон сюрреалізму
Вперше в історії картини Сальвадора Далі й Рене Магрітта покажуть разом. Два найвідоміших художники-сюрреалісти познайомилися у Парижі 1929 року, відтоді кожен з них втілював у роботах власне бачення сюрреалізму. Далі надихали сни, Магрітта – непоказні реалії життя. Виставка розкриває особисті, філософські та художні зв’язки між двома майстрами за допомогою 80 картин, скульптур, фотографій, малюнків, фільмів і архівних об’єктів, зібраних із понад 40 світових музеїв і приватних колекцій. Унікальна експозиція присвячена до десятиріччя музею Магрітта, що входить у комплекс Королівських музеїв витончених мистецтв. У ньому зібрано найбільшу колекцію творів художника − понад 230 картин, скульптур і графічних робіт.
Леонардо да Вінчі
Одна з найочікуваніших і найдорожчих виставок світу обіцяє зібрати понад пів мільйона відвідувачів. Ця грандіозна експозиція, присвячена 500-річчю з дня смерті Леонардо да Вінчі, готувалася більше ніж 10 років. У ній зібрано понад 160 робіт генія. Частину з них передали зі своїх колекцій королева Єлизавета IІ та Білл Гейтс із дружиною Меліндою. Одним із завдань кураторів було допомогти відвідувачам глибше зрозуміти методи роботи Леонардо да Вінчі. Тому, окрім картин і малюнків, на виставці можна побачити нотатки і креслення митця, дослідження його картин, зокрема в інфрачервоному випромінюванні. Ця технологія, а також віртуальна реальність дають змогу побачити те, що непомітно неозброєним оком, і зрозуміти, як змінювалися картини в процесі створення.