Інтерв'ю

Бiзнес як щастя: Тетяна Абрамова

Тетяна Абрамова — засновниця і директор трикотажного бренда RITO, якому цьогоріч виповнюється 27. Тоді, у 1991-му, про красивий та елегантний одяг жінки могли лише мріяти. Однією з таких мрійниць була й Тетяна. Їй вистачило сил і завзяття розпочати свою власну справу.
Пані Абрамова – не просто бізнесвумен. Із перших хвилин спілкування розумієш, що вона з тих людей, хто випромінює енергію та заражає оптимізмом усіх навколо. Пані Тетяна декларує, що закохана у свою справу, а місцем сили вважає свою трикотажну фабрику — тому що «там все народжується».
Новий 2019 рік компанія RITO розпочала запуском нового бренда дизайнерського трикотажу 91LAB, орієнтованого на світовий ринок. У колекціях преміум-сегмента робитимуть акцент на авторські плетіння, елементи ручної роботи, технологічні інновації та експерименти. Експерименти, власне, закладені в ДНК бренда ще з моменту його заснування, бо й у ті часи без них важко було обійтися. Своє втілення знайшли вони й у цьогорічній колаборації з дизайнеркою Ксенією Шнайдер, яка використала виробничі залишки RITO у своїх светрах і сукнях, пропагуючи концепцію апсайклінгу — тобто надання другого життя непотрібним речам.
— Пані Тетяно, то що ж для вас експерименти?

— Це драйв! Ми ніколи не боялися експериментувати, завжди говорили «так» новому. Якісь були успішними, якісь — ні. Однак я не визнаю поняття «помилка». Такого в житті не буває. Це все просто кроки, які ведуть до чогось більшого. Коли щось не спрацьовує, як було задумано, потрібно просто усвідомити, що то не твоє.

— Розкажіть про ваш останній витвір, бренд 91LAB. Чому така назва?

— Коли ми починали, назва RITO здавалася ексклюзивною і прогресивною, адже це абревіатура від «разработка изделий трикотажной одежды». Звісно, нам і на думку не спало перевірити цю торгову марку на чистоту в міжнародному масштабі. І ось виявляється, що існує зареєстрований у багатьох країнах бренд з такою самою назвою, до того ж і бренд одягу. Спершу ми засмутилися, а потім вирішили знайти в цій історії позитив. Інший бренд допоможе трохи дистанціювати новий продукт, зробити його більш преміальним. 91 — це рік заснування компанії, а LAB — лабораторія дизайну.

RITO — якісний стильний одяг на кожен день, тоді як 91LAB — поле для експериментів, геть інша історія і для клієнтів, і для наших дизайнерів.

— У вас уже є мономагазин за кордоном, у Литві. Чому вирішили підкорювати міжнародний ринок?

— Нам дуже цікаво перевірити свої сили в зарубіжжі. В Україні ми давно все всім довели, тут ми найсильніші. Тут наші конкуренти — світові бренди. Але в Україні ми на своїй території, а нам хочеться більше драйву від «змагання» на чужому полі. Ми пишаємося, що створюємо український бренд, і нам надзвичайно важливо створювати його надовго.

президент Литви купує речі РІТО

— RITO — підприємство повного циклу, з дизайнерським бюро, виробничим цехом, мережею магазинів. Що найскладніше в роботі з трикотажем?

— Ми виготовляємо 1500 одиниць одягу на місяць. Найскладніше — процес розробки моделі, він охоплює від трьох до семи днів, а буває і до місяця. В’язальні машини — як космічний корабель. Дивишся — і не розумієш, як можна змусити голочку рухатися залежно від візерунку. Нею керує програма, яка з ювелірною точністю відображає всі лекала, всі задумки дизайнера. І все це вимагає кропіткої підготовки, бо це ж не тканина — взяв і відрізав. А ще потрібно зважати на пряжу — кожна має свою щільність, навіть однакова пряжа різних кольорів може «поводитися» інакше. Є у нас речі, тільки на плетіння яких витрачається вісім годин.

— Яка роль керівника в бізнесі?

— Якби в мене не було такої чудової команди, то я б не розмовляла з вами сьогодні — не було б про що розповідати. Зі мною дотепер люди, які прийшли в компанію 20,15 років тому. Керівник — це психолог. Емоційний інтелект — наше все. Моє завдання зробити так, щоб усі отримували насолоду від роботи, від співпраці один з одним.

Людина має відчувати свою важливість, вона не гвинтик у машині. Бізнес — це вміння налагоджувати комунікацію з людьми. Жодна людина не буде продуктивною, якщо не почуватиметься важливою. За будь-якої можливості відряджаємо працівників на лекції, тренінги, курси. Вчитися потрібно завжди. Мені мало кайфувати від кожного прожитого дня самій. Я хочу, щоб люди, з якими я працюю, теж кайфували, як і ті, хто носить наш одяг.

цех по виготовленню речей бренду RITO

— Пані Тетяно, що для вас успіх?

— Я багато про це думала. Потрібно абстрагуватися від шаблонів, які нав’язує нам суспільство, вважаючи, що це — матеріальні показники: квартири, машини, кошти на рахунках. У кожного критерій успіху свій. У нашій компанії 90 людей, і я вірю, що кожен з них успішний. Коли ти задоволений своїм життям щодня — це успіх. Щодо бізнесу — то це не марафон. Це насолода щохвилини, тому так важливо робити свою улюблену справу.

— Кажуть, розпочинати свою справу наразі складно — ринок насичений, багато конкурентів. Яка ваша думка щодо цього?

— Якщо вважаєш, що буде складно, то так і буде. Якщо тобі твоя справа приносить задоволення, і ти кожне завдання сприймаєш не як виклик долі, а як цікаву пригоду, коли всі, хто рухається з тобою цим шляхом, захоплені азартом — це щастя. Починати потрібно й варто, завжди є якісь ніші. Нехай вона буде вузька — але її потрібно розвивати вглиб.

Коли справа — ваша, вона «вистрелить». Час, вік, місце — не важливі. Але не можна стояти на місці. Йдіть і знайдете. Будьте завжди відкритими. Якщо не посміхатиметеся, вам не посміхатиметься у відповідь життя.

Спілкувалася Марина Гудзевата