Навчання

Лайфхаки для розвантаження мозку

Очистити власну свідомість – це набагато корисніше, ніж очистити шлунок. Так вважав колись філософ Мішель де Монтень і був правий. Десятки запланованих, але незавершених справ, які ми тримаємо в голові, перевантажують мозок. Він висне, гальмує, як комп’ютер з багатьма відкритими вікнами, ефективність падає, настрій псується, втома накопичується. Є технологія, яка реально дозволяє навести лад у справах та думках.

Кому саме це може бути корисно? Будь-кому, хто живе у ритмі мультизадачності: від керівника великої корпорації до домогосподарки. Відмінності GTD від багатьох технологій тайм-менеджменту Вячеслав Сухомлинов, єдиний сертифікований в Україні тренер з цієї методології, сформулював так: «Технологія заточує мозок на обробку інформації таким чином, що після постановки завдання він майже автоматично налаштовується на перший крок, дію, з якої почнеться рух до результату. Саме крок «дієвої» обробки інформації, спрямованої на досягнення мети, відрізняє GTD від інших систем. Отже, ця методика дозволяє доводити справи до свого логічного завершення».

Як звільнити свій мозок

лептоп та записник

Найвагоміший психологічний «кит», на якому базується філософія GTD, полягає у тому, що будь-які життєві завдання: від просування важливого проекту до прибирання у коморі – наш мозок сприймає як не вирішенні, тримає у пам’яті, провокує психічне напруження доти, доки ми не оформлюємо ці завдання у конкретні дії. Хоча б на зовнішніх системах зберігання інформації. Річ у тім, що наша свідомість не розрізняє минуле та майбутнє. Приміром, ви тримаєте у голові «закладку» про те, що машину наступного тижня необхідно відвезти до техносервісу, але незалежно від термінів (справа не є терміновою) свідомість призначить цьому завданню статус «потребує негайного вирішення». І поки ви не зробите техогляд, задача буде розцінюватися мозком як незавершена та тишком нишком з’їдати тону психічної енергії. Щоб підвищити продуктивність і жити без хронічного стресу, Девід Аллен визначив 5 кроків звільнення власної свідомості від незавершених процесів. Власне, до них і зводиться методика GTD.

Крок № 1. Збирання

Збирайте інформацію, фіксуйте все. Занотовуйте завдання, ідеї, справи, що повторюються, у блокноті або додатку у смартфоні. Головна особливість переліку завдань за GTD – ви фіксуєте у ньому абсолютно всі справи – і великі, і дрібні. І таким чином розвантажуєте мозок від прокручування деталей виконання завдань, вивільняєте його ресурси для роботи. Важливо: перелік завжди має бути у вас під рукою («Додам це пізніше» – не варіант). Навіть найдрібнішу та найнезначнішу справу потрібно зафіксовувати, якщо ви, звичайно, не плануєте виконати її саме зараз.

Крок №2. Обробка: пишіть пояснення

Завдання не повинні бути загальними на зразок «Підготуватися до відрядження». Розбивайте тривалі, великі справи на конкретні кроки та дії (подати певний перелік документів до візового центру, зібрати матеріали, які знадобляться у мандрівці, придбати сонцезахисні окуляри і таке інше). З загальним переліком завдань ми витрачаємо більше часу на його розшифровку, ніж на виконання. І ще: якщо можете делегувати якісь справи – неодмінно делегуйте.

Крок № 3. Організація: визначайте пріоритети

Для кожної справи в списку вкажіть конкретну дату й терміни. Якщо необхідно, додайте нагадування. По суті, це робота і з переліком, і з календарем. На цьому етапі має з’явитися впевненість у тому, що ви точно ні про що не забудете.

Крок № 4. Огляд: оновлюйте переліки завдань

Переліки актуальних справ швидко застарівають: щось втрачає актуальність, щось переноситься на майбутнє. Система повинна працювати на вас, тому стежте, щоб у вас завжди був список конкретних дій і ви могли приступити до роботи без зволікання.

Крок № 5. Виконання: дійте!

Коли все організовано, можна починати виконувати заплановане. Виберіть справу з потрібної категорії, подивіться, які конкретні дії чекають на вас, і працюйте. Жодна система не зможе переробити справи за вас, тому не дуже захоплюйтеся складанням списків, а дійте! І ви реалізуєте насправді великі проекти.

5 лайфхаків від Вячеслава Сухомлинова:

  • Фіксуйте все, що вимагає вашої уваги. Але у різні списки. Нехай у одному буде перелік робочих завдань, у іншому – домашніх справ. Тільки зберігайте їх у одному місці, щоб завжди були під рукою.
  • Занотовуйте до списку проектів все, що вимагає більше за дві дії.
  • Не призначайте собі багато термінових завдань, використовуйте списки для нетермінових дій.
  • Проводьте регулярний огляд, ревізію справ.
  • Навіть якщо ви вважаєте себе розумним та успішним, пам’ятайте: завжди є можливість для вдосконалення, розвитку та зменшення стресу. Допитливий розум і цілеспрямованість часто приводять до вигоряння. GTD допоможе цього уникнути.