Навчання

Як бути хорошим лідером: важливі якості та як ним стати

У чому секрет лідерства? Які якості треба мати, щоб вести за собою людей? Відповіді на ці питання намагалися знайти мислителі усіх часів. Спробуємо й ми, а ще дамо кілька порад з розвитку навичок лідерства.

Хто такий лідер

Тема лідерства завжди цікавила соціологів. З давніх часів теоретики намагалися збагнути, що означає бути лідером і завдяки чому людина здатна підкоряти своїй волі натовп. Над цим феноменом міркували й давні єгиптяни, й філософи античності. З того часу було зроблено чимало спроб виокремити риси, які роблять з пересічної людини лідера. Такі спроби тривають донині, проте скласти остаточний список так і не вдалося. Не завжди характеристики, які допомогли одним лідерам, притаманні іншим. Прихильники «теорії рис», намагаючись систематизувати всі відомі відповіді на питання «яким має бути лідер», виокремили такі блоки якостей, як здібності (розумові, комунікативні тощо), досягнення, відповідальність, активність, здатність до співпраці, статус, а також ситуативні якості.

Проте історії відомо чимало випадків, коли лідерами ставали люди без здібностей і досягнень, а високий соціальний статус отримували вже як наслідок лідерства. Так чи інак, у будь-якому лідерстві мусить бути дві складові. По-перше, ватажок завжди має ціль, яку він прагне неодмінно досягти. По-друге, він має здатність впливати на оточення, згуртовувати їх навколо себе, щоб вести до цієї цілі. Перше дає напрям, друге – ресурси.

Як стати лідером?

Враховуючи те, що соціологам і психологам досі не вдалося остаточно з’ясувати природу лідерства й зрозуміти, які особистісні характеристики за ним стоять, можна припустити, що річ тут не лише в рисах характеру. Здається, що прапор лідерства піднімає той, хто просто наважується на це. Інакше кажучи, лідером стає той, хто цього прагне.

Це може звучати надто просто і непереконливо, як наче лідером може стати кожний, хто забажає. Але, по-перше, стати лідером по-справжньому бажає дуже невеликий відсоток людей (як відомо, переважна більшість апріорі налаштована на те, аби бути веденим, а не вести самому).

По-друге, йдеться не так про бажання, як про його силу й послідовність втілення. У деяких вождів, таких як Гітлер і Наполеон, і сила бажання, і впертість у його реалізації межували з фанатизмом, якщо не одержимістю.

Навіть якщо не брати до уваги ці граничні випадки, так чи інак, лідер зазвичай від початку впевнений у своєму лідерстві, він відчуває його як певний дар. Як і будь-який інший дар, цей може бути розвинений, але не може бути навмисно вироблений. Як відзначають психологи, коучі та тренери успіху, можна розвивати в собі характер лідера, проте, щоб стати справжнім лідером, треба мати до цього хист.

Чи легко бути лідером

Перш ніж перейти до порад, як стати лідером, розглянемо два різні стилі лідерства. Вони схожі, проте мають різні акценти. Лідер першого типу згуртовує навколо себе людей для досягнення певних спільних цілей. При цьому відстоювання свого лідерства для нього не є пріоритетним. Лідер другого типу, якого ще інколи називають хибним лідером, робить те саме, проте він боїться – інколи панічно – втратити лідерство. Тому багато зусиль витрачає на «захист території», що інколи стає самоціллю. Такий феномен відомий як «параноя вождя».

Лідер першого типу не схильний ідеалізувати себе, тому він здатний критично оцінювати власні рішення: тестувати на ефективність, прислуховуватися до громади, коректувати та за потреби переглядати їх. Лідер другого типу визначається з рішенням авторитарно, не піддає їх сумніву, навіть якщо вони дали поганий результат.

Звісно, ці два типи – узагальнення, які далеко не завжди трапляються у чистому вигляді. Проте зазвичай можна зрозуміти, до чого схиляється той чи той керманич: бути відповідальним лідером, який піклується насамперед про спільні цілі чи всіма способами боротися за владу і відстоювати лідерську позицію.

Також варто розрізняти такі поняття, як лідер і керівник. Перший є ватажком фактично, другий – офіційно призначеним. І не завжди це одна і та сама особа. Менеджер може мати повноваження керувати підлеглими, проте не мати справжнього авторитету. І навпаки, людина, яка не має офіційних повноважень може вміти гуртувати навколо себе людей і ефективно впливати на них. Таких називають неформальними лідерами.

Лідер очима оточення

В очах оточення лідер – це владна харизматична й справедлива особистість з твердим характером і ясним баченням цілі. Дуже важливою рисою є володіння собою і самоконтроль. Емоційна врівноваженість відіграє велику роль у створенні правильного образу лідера. Людина, яка здатна зберігати зваженість, неупередженість і холодний розум у суперечках і конфліктах завжди викликає повагу й довіру. До того ж ефективний контроль над підлеглими неможливий, якщо ви самі не навчилися стримувати себе. Тому намагайтеся різними способами тренувати силу волі: займайтеся спортом, вигадуйте собі усілякі випробування на кшталт вивчити нову мову чи дотриматися суворої дієти.

Важливі якості лідера

Як бути хорошим лідером? Як ми вже зазначили, для цього треба мати вроджену схильність. Однак, по-перше, це не означає, що не варто розвивати в собі навички лідера – вони будуть корисними будь-якій людині. По-друге, все ж таки потенціал лідера може бути не завжди явним для самої людини.

Цілі

Спершу треба визначити, навіщо вам бути лідером, чи справді ви готові взяти на себе відповідальність, чи дійсно у вас є велика ціль, до якої ви готові вести людей. Чи не стоїть за вашими устремліннями просте бажання потішити своє его – бо якщо так, то ви не зможете довго утримувати лідерство, навіть якщо отримаєте його.

Оточення

Не секрет, що на формування і корекцію особистісних якостей значно впливає оточення. Тож якщо ви маєте намір стати справжнім лідером, намагайтеся більше спілкуватися з тими, хто таким уже став. Якщо немає такої можливості – або ж на додаток до спілкування – читайте історії про видатних історичних особистостей, дивіться мотиваційні відео від лідерів думок тощо.

Сила наміру

Якщо подивитися, як у групі виокремлюється лідер, виявляється, що ним стає той, хто найбільш проявляє ініціативу. Звісно, ініціатива має бути підкріпленою чимось – знаннями, досвідом тощо. Отже, важливо правильно обрати ситуацію й оточення, щоб мати змогу проявити себе якнайкраще.

Відповідальність

Лідерство – важкий хрест! Насамперед – через підвищений рівень відповідальності. Справжній лідер готовий поручитися не тільки за себе, а й за підлеглих. А це – великий тягар, на який не кожен зважиться. Щоб розвинути в собі цю рису, намагайтеся розширювати власну зону відповідальності. Це нелегко, але потрібно, адже відповідальність – одна з основних навичок лідера.

Розвиток навичок лідерства: поради для читача

На останок дамо кілька коротких порад для тих, хто бажає розвинути в собі якості лідера.

  • Зміцнюйте силу характеру
  • Вчіться слухати інших
  • Вчіться володіти ситуацією
  • Надихайте людей
  • Не припиняйте вчитися і самовдосконалюватися
  • Довіряйте своїм товаришам по роботі, службі
  • Вирішуйте конфлікти
  • Будьте уважними до людей

Попри те, чи є у вас лідерські амбіції чи ні, характер лідера вам у будь-якому разі знадобиться і буде корисним. Він допоможе вам і в кар’єрі, і в стосунках з людьми. Зрештою, ви почуватиметеся більш впевнено і самодостатньо. Будьте лідером самі для себе – і ваше життя стане більш осмисленим і цілеспрямованим.