Навчання

Як правильно говорити, щоб вас слухали та почули

Від вміння переконливо і правильно говорити залежить ефективність вашої взаємодії з іншими людьми. А значить – ефективність і успішність вас як члена суспільства.

Важливість вміння говорити

Мистецтво говорити так щоб тебе слухали та почули, дуже важливе, якщо ваша діяльність пов’язана із постійним спілкуванням із людьми. Для різних людей це вміння може мати різне значення. Наприклад, для керівників, політиків, адвокатів, вчителів та усіх інших осіб, яким доводиться виступати перед людьми, воно життєво необхідне. Для інших може просто допомагати висловлювати свої думки у буденному спілкуванні, аргументувати свою думку, переконувати співбесідника. Таким чином вам буде простіше відстоювати свою думку і інтереси. У деяких ситуаціях ця навичка може стати вирішальним навіть для пересічної людини. Наприклад, під час співбесіди із потенційним роботодавцем. Тож навчитися гарно говорити у будь-якому випадку варто будь-кому, хто зацікавлений у власному розвитку.

З чого почати

Спершу варто підготуватися інформаційно, ознайомитися з теорією та порадами щодо вдосконалення ораторських навичок. Власне, ви вже це робите, далі у цій статті ми перейдемо до конкретних практик, які допоможуть вам опанувати мистецтвом говорити. Можна спробувати працювати над своєю мовою самостійно, без підказок. Але ж погодьтеся: ознайомитися із порадами фахівців не буде зайвим. Так ваші заняття будуть більш ефективними і швидше дадуть результат.

Поради: як навчитися правильно говорити

Зробіть запис свого виступу

Такий запис може стати гарною відправною точкою у вашому навчанні. Запишіть власну мову на камеру. Це не обов’язково (хоча і бажано) має бути публічний виступ: не всі мають можливість виступити перед аудиторією. Можете використати навіть запис вашої розмови з кимось по скайпу. Можете виступити перед друзями і попросити записати вас. Якщо і це важко зробити, запишіть для початку себе самі. Прослухайте запис і відзначте усі слабкі місця вашого виступу. Це може бути:

  • погана дикція, ковтання звуків
  • надто тихий голос
  • слова-паразити
  • надто швидка мова
  • невпевнений вигляд
  • надто інтенсивні, дивні жести чи їх відсутність

Зрозумівши, що саме потребує вдосконалення, починайте працювати над слабкими місцями. Наприклад, для тренування дикції, вивчіть скоромовки і навчіться читати їх виразно і чітко. Такі вправи роблять навіть професійні теле- та радіоведучі, щоб вдосконалити своє ораторське мистецтво та «розім’ятися» перед ефіром.

Навчіться робити паузи

Зазвичай людина, яка боїться чи відчуває себе некомфортно під час промови, поспішає. Звідси і ковтання звуків, і неуважність аудиторії – адже люди не встигають за вашою думкою, відчувають вашу схвильованість і замість того, аби думати про ваші слова, починають думати про вас, співчувати чи навпаки насміхатися. Проте зв’язок хвилювання-швидка мова може мати і зворотний напрямок. Якщо вам вдасться змусити себе говорити повільніше і робити паузи, хвилювання з часом може зменшитися і зовсім зникнути.

Читати також: Золоті правила життєвого успіху

Зоровий контакт

Ще одна ознака схвильованого та недосвідченого оратора – погляд, що блукає чи погляд у порожнечу. Зоровий контакт дуже важливий. Це допоможе вам відчувати аудиторію і підтримувати з нею зв’язок. Якщо ви спілкуєтеся з однією людиною, варто постійно дивитися їй в очі. Якщо людей небагато – намагайтеся по черзі дивитися на кожного. Якщо ж аудиторія велика, знайдіть кількох випадкових слухачів, які найбільш уважно вас слухають і говоріть до них по черзі. Коли ви промовляєте для когось конкретно, це завжди звучить більш переконливо, ніж коли ви промовляєте «для всіх» одразу.

Приклади до наслідування

Дивіться виступи популярних спікерів. Хто-хто, а вони знають, як говорити, щоб бути переконливим. Звертайте увагу на все: позу, жести, міміку, як вони подають інформацію. Свої спостереження нотуйте, те, що вам сподобалося намагайтеся пристосувати до власних промов. Зверніть увагу на те, як вони працюють з аудиторією, які прийоми застосовують. Серед таких прийомів ви можете помітити так званий сторітелінг – коли оратор розповідає якусь історію з життя – свого чи когось іншого – яка підводить до теми виступу чи ілюструє її. Інший розповсюджений і дуже ефективний прийом – звернення до аудиторії. Це може бути питання. Навіть якщо воно риторичне, таке звернення до слухачів сприяє залученню аудиторії.

Конкретика і аргументи

Як потрібно говорити щоб тебе почули? Більше конкретики і аргументів! Виступаєте ви перед великою аудиторією чи спілкуєтеся з роботодавцем на співбесіді, пам’ятайте, що ви будете переконливими тільки у тому випадку, якщо ви будете оперувати фактами, а не загальними висловлюваннями. Тобто, замість казати: «я гарний працівник» слід навести конкретні приклади, які доводять ваш професіоналізм. Також, якщо ви прагнете щось довести аудиторії, треба апелювати не стільки до емоцій, скільки до раціональних аргументів. Замість казати «це просто бомба», наведіть аргументи, почувши які слухачі самі зроблять такий висновок.

Емоції теж важливі

Втім, попередня порада не означає, що виступ має бути сухим. Брак емоцій робить промову бляклою, слухачам вона швидко набридає. Проте ці емоції далеко не завжди мають бути, так би мовити, на поверхні. Зверніть увагу, що багато блискучих коміків зовнішньо не виражають жодних емоцій, інколи вони навіть підкреслено відсторонені, проте викликають бурхливу реакцію. Відомі спікери теж рідко підстрибують від почуттів. Вони здебільшого поводять себе на сцені спокійно, проте відчувається, що вони проживають кожне слово, що емоції вирують у них всередині. Інакше б вони не зацікавили слухачів. Щоб вплинути на аудиторію треба переживати за те, про що ви розповідаєте. Або, принаймні, вміти це удати – що роблять політики, яким часто доводиться брехати. Одна із формул ораторського успіху звучить так: мати, що сказати, і мати глибоку потребу висловити це.

Читати також: Як бути хорошим лідером: важливі якості та як ним стати

Як подолати страх публічних виступів

Зауважте, повністю позбутися хвилювання перед аудиторією не вдасться. Принаймні, навіть професіонали сцени часто зізнаються, що продовжують відчувати страх публічних виступів. Проте способи зменшити напругу все ж таки є. Хтось медитує перед виступом, хтось слухає улюблену музику. Також є деякі прийоми під час самої промови. Про один ми вже розповіли – робити паузи і не поспішати. Деякі спікери також використовують трігери. Наприклад, беруть у руку монету чи якийсь предмет, який вони асоціюють із заспокоєнням. І коли відчувають хвилювання, непомітно стискають його. Кажуть, працює.

Як підготуватись до виступу

Одна з передумов гарного виступу – підготовка. Особливо, якщо вам бракує досвіду, а імпровізація – не зовсім ваше. По-перше, промову бажано вивчити напам’ять і кілька разів проговорити її, бажано перед кимось. Щоб краще запам’ятати текст, розбийте його на тези. Вам достатньо буде тримати у голові ці тези, а їх розгорнутий варіант можна подати власними словами. Якщо передбачається інтерактив, наприклад, на тій же співбесіді, підготуйтесь завчасно до запитань, у тому числі до незручних. Також зауважте, що виступ не має бути надто довгим. Краще завершити доповідь, коли аудиторія все ще зацікавлена вас слухати, аніж після того, як їй вже стало нудно.

Усі ці підказки з приводу того, як говорити щоб тебе почули, допоможуть вам опанувати ораторське мистецтво. Проте пам’ятайте, що усі вони будуть марними без практики. Краще не знати теорії і постійно тренуватися, аніж досконало все засвоїти, але не працювати над собою.