Гід

10 цікавих фактів про Лапландію

Саме слово «Лапландія» уже казкове й нагадує нам приємну оповідь з дитинства. Маленька смілива дівчинка Герда вирушила в цю дивовижну країну на пошуки свого Кая аж до палацу Снігової королеви...

Наразі всім відомо, що в сучасній Лапландії хазяйнує добродушний дідусь Санта-Клаус. Традиційно щороку наприкінці грудня він вирушає в кругосвітню мандрівку, аби побувати в гостинах дітвори всієї земної кулі. А що ж являє собою справжня Лапландія?

Ми зібрали для вас 10 цікавих фактів про цю холодну, проте неймовірно красиву казкову країну.

1. Лапландія – регіон у північній Європі, розташований у Фінляндії, Швеції, Норвегії, Росії. Щодо Фінляндії, то Лапландія займає третину площі цієї держави. Аби ви уявили собі розміри регіону, зазначимо, що площа тільки фінської частини Лапландії приблизно рівна площі Бельгії, Нідерландів і Швейцарії разом узятих.

2. Якщо поглянути на неофіційну столицю Лапландії – місто Рованіємі – з висоти пташиного польоту, зображення вулиць має вигляд оленячих рогів.

3. Найвища вершина Лапландії та всієї Фінляндії – гора Халті (1324 м). Цікаво, що найвища точка Халті розташована все ж таки у Норвегії, буквально поряд з кордоном між державами.

4. У Лапландії сонце не заходить за горизонт цілодобово 73 дні на рік.

5. Тут немає білих ведмедів! Як австрійці змушені були придумати слоган для необізнаних у природознавстві – No Kangaroo in Austria!, так і фінни можуть писати – No Polar Bear in Lappi! Зате тут дуже багато північних оленів. Загалом у всьому регіоні кількість цих тварин рівна кількості мешканців – приблизно 200 тисяч.

6. Оленина та риба – основні місцеві харчові продукти. Проте не менш відомим є лейпяюусто – свіжий сир з коров’ячого молока. Теоретично він має виготовлятися із додаванням молозива. Але в наші часи дотримуватися цього правила складно. Хоча експерти нарікають, що смак сиру від того багато втратив. Лейпяюусто має доволі м’яку текстуру та ніжний солодкуватий присмак. Він трохи поскрипує при жуванні. Тому в англійській мові отримав назву Finnish squeaky cheese — фінський скрипучий сир. Лейпяюусто подають з варенням із морошки. Або додають в салати – як фету.

Читайте також: Ісландія: Земля до початку часів

7. Північне сяйво нерозривно пов’язане в нашій уяві з Лапландією. Але увага! Найкращий сезон для спостереження за цим природним феноменом – із лютого по березень і з вересня по жовтень, а час доби – близько 23:00. Найвідоміше місце, де сяйво можна спостерігати кожні три ночі з чотирьох, розташоване майже на кордоні з Норвегією. На популярних зимових курортах Луосто, Пюха, Рованіємі небо спалахує кожну четверту ніч. Однак насолоджуватися цією феєрію можна лише при безхмарному небі. Тобто шанс побачити північне сяйво у туриста не такий вже й великий.unsplash.com/@vingtcent

8. Корінні мешканці Лапландії називають себе саамі. Саамкою була бабуся, що допомогла Герді у пошуках Кая. Саамі живуть у цих краях уже 5 тисяч років. Це єдиний корінний народ, що мешкає в межах Європейського Союзу. Національний одяг цих людей – із фетру, прикрашений червоно-синьою вишивкою. Мовою саамі сьогодні розмовляють всього кілька сотень людей. Цікаво, що в мові саамі є близько 100 слів, що характеризують сніг. Тільки саамі у Фінляндії мають право розводити та випасати оленів.

9. Рованіємі – рідне місто Санта-Клауса, і цей статус місто отримало у 2010 році. Хоча знаменитий дід приймає відвідувачів у Santa Claus Village з 1985 року.
Сьогодні Santa Claus Village – це справжній курорт з десятками атракціонів, магазинів, ресторанів, кафе та готелів. Своєю появою це місце завдячує візиту Елеонори Рузвельт у 1950 році. Дружина американського президента відвідала Рованіємі, аби пересвідчитися, як «План Маршалла» допомагає відбудові Європи після Другої світової війни. Окрім того, пані Рузвельт бажала побувати за полярним колом. Чиновники Рованіємі кинулися зводити дерев’яний будиночок у 8 км північніше міста. Ця хатинка й досі збереглася. Тепер вона розташована поряд з поштовим відділенням Санта-Клауса. Крім того, Santa Claus Village – наймасовіше у світі місце перетину уявної лінії полярного кола. Атракція розташована точнісінько на цій уявній лінії.

10. У Фінляндії існує власна версія Санта-Клауса. Цього персонажа звуть Йоулупуккі. У перекладі з фінської – Різдвяний козел. Його історія губиться десь у Середньовіччі. Етнографи пояснюють, що у переддень свята зимового сонцестояння Йоль по домівках ходив і перевіряв готовність до свята…. Його цікавило чи прибрано у домівці, чи готові святкові столи, чи ошатно одягнені господарі. У XIX столітті йольський козел позбавляється функцій контролю й починає сам розвозити різдвяні подарунки. А потім фінни взагалі передають усі різдвяні турботи Святому Миколаю. Тільки називався він тепер козлом. Хоча й різдвяним. Не дивно, що тягловою силою для розвезення подарунків у Йоулупуккі залишаються ці рогаті бородаті створіння.

unsplash.com/@stenuitj

А популярним різдвяним атрибутом у фінських домівках стала солом’яна фігурка козлика. Домівка Йоулупуккі розташована на горі Корватунтурі, що на сході Лапландії. Там він відпочиває від роботи в офісі. Варто зазначити, що Санта-Клаус, Дід Мороз, Йоулупуккі – різні прояви одного й того самого феномену. Просто кожен з цих персонажів є уособленням певної епохи та національних особливостей. Тому не варто когось з них критикувати чи протиставляти одне одному.

Як дістатися до Лапландії та скільки це коштує

Щоб дістатися до країни Санта-Клауса з України, варто врахувати деякі нюанси. Прямого авіасполучення між Україною та містами Лапландії поки що немає. Але на новорічні свята туроператори, що продають тури до Фінляндії, влаштовують туди чартерні рейси. Цьогоріч кілька чартерів у кінці грудня – початку січня буде виконано з Києва в аеропорти Рованіємі та Кіттіля. Вартість перельоту – 650–700€ в економ-класі (бізнес-клас – 900–1200€). Вартість за переліт в обидва кінці з пересадками в країнах Балтії чи Білорусі – 850–900€.

unsplash.com/@joaomonteiro100

Найбільш оптимальним варіантом подорожі в Лапландію на Різдво та Новий рік залишається пакетний тур, що включає в себе авіапереліт, трансфер до готелю, проживання. На жаль, Фінляндія – країна досить дорога. Тижневий тур на дві особи обійдеться щонайменше у 2500 €. Екскурсії обійдуться ще в 70–100 € кожна. Якщо ж додати харчування, різноманітні розваги, то загальна сума становитиме щонайменше 3000–3500 €. Але, здається, візит до казкової країни може бути вартий витрачених коштів. Мандрівки збагачують!