Країна та місто

Саудівська Аравія відкрилася для туристів: що подивитися

Нещодавно Саудівська Аравія спростила отримання туристичних віз громадянам 49-ти держав, зокрема й українцям. До цього країна вважалася однією з найзакритіших у світі – потрапити туди можна було лише у складі туристичних груп, якщо ви, звісно, не мусульманин, який здійснює хадж.

Тепер недоступними лишаються тільки головні ісламські святині, Мекка та Медина, а решта країни відкрита для туризму. У цій статті ми зібрали для вас цікаві факти про Саудівську Аравію та її визначні пам’ятки.

Мекка та Медина

Медина

Мекка та Медина вважаються священними містами ісламу. Саме їх мають на увазі, називаючи Саудівську Аравію «країною двох святинь». У Мецці на початку VII століття почав проповідувати іслам пророк Мухаммед. Потім він переселився в оазу «Ясриб» –майбутню Медину. Відвідання обох міст для не-мусульман суворо заборонене: на в’їздах усіх іноземців ретельно перевіряє релігійна поліція й «завертає» порушників назад.

Мечеть Аль-Харам і Кааба

аль-харам

У центрі Мекки розташована найбільша мечеть світу – Аль-Харам. В її подвір’ї стоїть споруда кубічної форми, накрита покривалом з чорного шовку із золотим гаптуванням. Це і є Кааба, головна святиня ісламу. В її напрямку повертаються мусульмани усього світу під час намазу, а відвідання Аль-Харам та Кааби, навколо якої здійснюються ритуальні обходи, є неодмінним елементом паломництва-«хаджа».

Кааба

Після реконструкції мечеті Аль-Харам у 2007–2012 роках її площа сягнула 400 тис. кв. м, і тепер вона вміщає понад 1 млн паломників, а разом із прилеглою територією – до 2,5 млн. Одночасно з реконструкцією мечеті поруч із нею розбудували Абрадж аль-Бейт – найбільший у світі комплекс башт-хмарочосів, серед яких і Королівська башта – третя за висотою у світі й із найбільш висотним у світі годинником.

Читайте також: Що подивитися у Будапешті: 10 легендарних місць

Ер-Ріяд

На початку минулого століття звичайне арабське місто Ер-Ріяд захопив представник роду ібн Саудів зі своїм військом. 1932 року Ер-Ріяд став центром новоствореної держави Саудівська Аравія, що поступово шляхом об’єднання земель доросла до 13-го місця у світі за площею. Населення Саудівської Аравії – 33 мільйони, і майже 90 відсотків з них зосереджені у містах. Важко собі уявити, але якщо у 1960 році в Ер-Ріяді жили якихось 150 тисяч осіб, то нині це мегаполіс із 7,5-мільйонним населенням. А «паливом», що забезпечує таке швидке зростання, є знаменита арабська нафта.

Хмарочос Бурдж Аль-Мамляка

Завдяки нафтовим грошам в Ер-Ріяді, як гриби, ростуть хмарочоси. Найпрестижнішим серед них вважається 99-поверховий Бурдж Аль-Мамляка із верхівкою, подібною до вушка голки. У рік закінчення будівництва, в 2002-му, він отримав престижну премію Emporis у номінації «Кращий дизайн хмарочоса у світі». Не дивно, що в Бурдж Аль-Мамляка міститься штаб-квартира компанії саудівського принця – але місця досить, тому з нею сусідують магазини, офіси, дорогі апартаменти, готель, обсерваторія і, звичайно мечеть.

unsplash.com/@hala097

Неодмінно треба побувати на оглядовому майданчику на самому вершечку Бурдж Аль-Мамляка. Працює він з 14:00, квиток коштує 60 саудівських ріалів. Підйом відбувається у два етапи: спершу на 77-й поверх, де розташовуються ресторан і мечеть, а потім, на наступному ліфті, на 99-й. Із хмарочоса відкривається краєвид усього Ер-Ріяда.

Музеї Ер-Ріяда

Ще один оглядовий майданчик – це сторожова башта фортеці Масмак. Звичайно, за висотою її не порівняти із хмарочосом, але звідси добре видно і місто, і саму фортецю, що походить з 1865 року. У подвір’ї, як і належить, є мечеть і колодязь, а всередині розміщується музей із відділами ісламської архітектури, археології та етнографічною збіркою, що включає предмети побуту, одяг, зброю тощо.

Якщо ж вас цікавить історія країни та її роль у становленні ісламу, завітайте до Національного музею Саудівської Аравії. Його головний скарб – величезна колекція стародавніх манускриптів. Любителям авіації не можна оминути Сакр аль-Джазіра –Музей королівських повітряних сил, що складається з кільканадцяти літаків, виставлених просто неба, і цікавої, сучасної експозиції у приміщенні.

Дірійя

Місто Дірійя на північно-західній околиці Ер-Ріяда – родинний осередок династії Саудів і колишня столиця Арабської держави. Нещодавно тут відновили з руїн історичний квартал Аль-Тураїф, що походить з XV століття і є пам’яткою ЮНЕСКО. Хоча палаци почасти відбудовані заново, туристам дуже подобається відновлений комплекс, зі стін якого до того ж відкривається панорама Ер-Ріяда.

Джедда

Це друге після Ер-Ріяда місто країни з населенням майже 4 млн осіб. Джедда – найбільший порт на узбережжі Червоного моря загалом і комерційна столиця Саудівської Аравії. І у давнину Джедда була «брамою Мекки», якою линув потік товарів з усіх торговельних шляхів Індійського океану. Так само нею проходив безперервний потік паломників, які добиралися до ісламської святині морем.

Відтак Джедда стала мультикультурним осередком, де жило і працювало чимало прибульців з Азії, Африки, Середнього Сходу. Сьогодні, якщо йдеться про відпочинок у Саудівській Аравії, насамперед розглядають Джедду, що вважається найвідкритішим містом країни, а крім того, має усі вигоди розташування на Червоному морі.

Читайте також: 5 захопливих маршрутів хайвеями США

Стародавня Джедда

Історична частина міста під назвою «Брама Мекки» внесена у Список всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО завдяки неповторній архітектурі, в якій поєдналися місцеві традиції та привнесені чужоземцями новації. Так, цілі вулиці з невисокими будинками, площами, критими базарами і мечетями вибудувані з коралового каменю цілком в дусі давніх звичаїв, але є між ними і гонорові будинки-башти, увінчані пишними дерев’яними конструкціями. Вони виросли тут наприкінці XIX століття, коли із розвитком пароплавства місцеві торговельні еліти несамовито розбагатіли.

У Джедді діє понад десять музеїв, з яких найцікавішим є Регіональний музей археології та етнографії.

Фонтан Фахда та інші рекорди Джедди

У місті обертаються величезні гроші, тому воно без вагань змагається за різноманітні титули «най-най-». Так, незабаром мають завершити будівництво Королівської башти Джедди, висота якої сягне 1 км, що зробить цю споруду найвищою у світі. На площі короля Абдулли встановлено найвищий у світі флагшток, що підноситься над містом на 171 метр і тримає на собі гігантський прапор Саудівської Аравії, полотнище якого важить 570 кг.

А ось на що точно варто подивитися і здалеку, і зблизька, так це на фонтан, внесений у Книгу рекордів Гіннесса як найвищий у світі – його струмінь б’є на 312 метрів угору. Цю неймовірну атракцію подарував місту король Фахд бін Абдул Азіз, на честь якого і названо фонтан.

Мадаїн-Саліх

Доісламський археологічний комплекс Мадаїн-Саліх, який ще називають Хегра і Аль-Хіджр, був першою з пам’яток Саудівської Аравії, що потрапила до списку ЮНЕСКО. Розташований Мадаїн-Саліх на північному заході країни, а на початку нашої ери це було найбільш південне місто Набатейського королівства – і друге після його столиці, знаменитої Петри, що нині належить до Йорданії. Як і Петра, Мадаїн-Саліх вражає своїм некрополем – величними, вирубаними у скелях гробницями. Тут їх налічується 111, і 94 з них мають фасади, оздоблені різьбленням і написами. Чим вищий статус мав покійник, тим пишнішим був фасад і детальнішим – напис над входом. Зазвичай у ньому вказувалося ім’я похованого, його релігійна приналежність, а іноді й імена майстрів, що створили гробницю.

Окрім некрополя, Мадаїн-Саліх вражає своїми 130 колодязями – частина з них видовбана у скелі, а інші – викопані у грунті та підмуровані. Діаметр колодязів – від 4 до 7 метрів, а глибина – близько 20 м.

Через Мадаїн-Саліх пролягали шляхи караванної торгівлі, тож місто було своєрідним перехрестям, де зустрічалися фінікійська, єгипетська, асирійська, давньогрецька та інші культури. Відбилося це і в архітектурі Мадаїн-Саліха. Парадоксально, але головною причиною того, що пізньоантичне місто дійшло до нашого часу так добре збереженим і не перебудованим, полягає у бажанні мусульман триматися від нього подалі. Річ у тім, що у Корані є сура про те, як Бог покарав мешканців Аль-Хіджри, плем’я тамудів, за ідолопоклонництво й невіру, пославши на них землетрус та блискавки. Тому в мусульман це місце здавна вважалося недобрим.

Пустеля Руб-Ель-Халі

unsplash.com/@tarafuco

Ця пустеля займає майже весь південь та південний захід Саудівської Аравії. Нею пролягають кордони з Йеменом та Оманом. Руб-Ель-Халі належить до найспекотніших і найсухіших пустель світу. Тим не менше, пустельні тури, що їх організовують з Ер-Ріяда, викликають захоплені відгуки туристів і мають найвищий рейтинг. Багатьох так вражає краса піщаних дюн, відчуття нескінченного простору, фантастичне нічне небо з міріадами зірок, що вони їздять у той самий тур по кілька разів, аби пережити ці емоції знову. Звичайно, велику роль у створенні атмосфери подорожі, де турист повністю залежить від провідників, відіграє людський фактор, тому обирайте туристичну компанію, покладаючись на відгуки в інтернеті.

Читайте також: 55 найцікавіших фактів про Африку

Оаза Ель-Хаса

Обов’язково варто побувати не лише у суворій пустелі, й в оазі. Чимало оаз були осередками життя ще з доісторичних часів. Оаза Ель-Хаса славиться своїми садами, каналами, колодязями, дренажним озером, а головне – джерелами, яких тут майже 70. Справа у геологічній будові цього місця: коли йде дощ, волога проходить крізь товстий шар піску і там, у глибині, її зупиняє тверда скельна порода. Пісок, у свою чергу, не дає пекучому сонцю випарувати воду. Після втручання людини оаза перетворюється на справжній рай. Не дивно, що в оазі Ель-Хаса багато старовинних будівель та ще давніших археологічних комплексів. Вона є пам’яткою ЮНЕСКО, а нещодавно її номінували на одне з семи чудес світу.

Наскельне мистецтво регіону Ха-Іль

Ще одна пам’ятка ЮНЕСКО розташована в пустелі в околицях міста Джубба у регіоні Ха-Іль, практично не відомому нашим туристам. У місцині, що називається Джебел Ум Санман, на скелях з піщанику вирізьблено численні символи, написи і малюнки, серед яких – зображення людей, птахів, мавп, газелей, худоби, що тягне колісний віз. Вік цих петрогліфів сягає десяти тисяч років.

Унікальні пам’ятки Саудівської Аравії, безумовно, варті того, щоб побачити їх на власні очі. У країні є що подивитись і чим зайнятися. Після запровадження електронної туристичної візи туризм у Саудівській Аравії швидко почне розвиватися, адже разом із цим для іноземців послаблено суворі законі, що діють для громадян країни:

  • Стало можливим подорожувати не у складі туристичної групи, а самостійно. Після прибуття ви можете отримати електронну візу, що дає змогу перебувати на території Саудівської Аравії з туристичною метою до 90 днів. Коштує вона близько 80 доларів.
  • Жінки, які мають туристичну візу, можуть подорожувати без супроводу чоловіків-родичів (на відміну від жінок Саудівської Аравії).
  • Тепер туристок не примушуватимуть носити абаї – традиційний арабський одяг, що повністю закриває фігуру. Проте вони все ще зобов’язані вбиратися скромно.

Попри ці новації, треба пам’ятати, що країна живе за законами шаріату. Алкоголь і наркотики тут заборонені, поведінку громадян контролює релігійна поліція, і покарання тут дуже суворі – побиття плітьми, відсікання рук або й голови тут практикуються й надалі. До туристів, звісно, ставлення поблажливе, але і їм варто поводитися з урахуванням ісламських законів і заборон.