Топ-4 місць для полювання на полярне сяйво
Полюсів Земля має два, тому і сяйва теж два – північне та південне. Стати свідком останнього доволі проблематично: дуже далеко та й населених місцин на потрібних широтах Південної півкулі небагато. А от у Північній – хоч відбавляй.
Полярне сяйво, або аврору (від лат. Aurora Borealis), можна спостерігати в зоні від 67° до 70° широти. Проте все не так просто: мають збігтися кілька дуже важливих умов.
- Період з вересня по березень. Найсприятливішими місяцями вважаються вересень-жовтень і лютий-березень. Протягом листопада і грудня в Арктиці випадає найбільша кількість опадів, а хмари – ворог аврори.
- Дуже темне і ясне небо. Найкращий час – з 21.00 до 02.00, хоча там, де панує полярна ніч, сяйво видно майже в будь-який час доби.
- Сонячна активність. Коли на Сонці відбуваються вибухи, заряджені часточки прямують до Землі. У нашій атмосфері вони зіштовхуються із розрядженими часточками газів – кисню й азоту, – змушуючи їх світитися. Що потужніший викид на Сонці, то більше шансів на сяйво. Додаток для відстеження активності можна завантажити тут (для iOS).
Полювання на аврору ускладнюється мінливою арктичною погодою, адже сильні вітри здатні нагнати й розігнати хмари за хвилини. Тому потрібно докласти зусиль: визирати назовні й дивитися в північному напрямку варто майже щогодини. «Людське» світло в цьому полюванні не помічник, тому вирушайте подалі від цивілізації та готуйтеся чекати.
Читайте також: Два дні в Зальцбургу: куди піти й що робити
Тромсе й Лофотенські острови, Норвегія
Тромсе, найпівнічніше місто Норвегії, називають воротами в Арктику, адже саме звідси на початку минулого століття відправлялися експедиції до Північного полюсу. Проте взимку в цьому регіоні не по-арктичному тепло через океанічну течію Гольфстрим: середня температура січня, наприклад, –6 ºС. У Тромсе досить жваве міське життя гармонійно поєднується з величчю природи, а в ресторанах можна спробувати стейк із китового м’яса.
Якщо хочеться більше приголомшливих пейзажів і менше людей, варто орендувати авто й вирушити на Лофотенські острови: 500 км гірською трасою, що отримала назву «Дорога північного сяйва», стануть незабутньою мандрівкою.
Щодо північного сяйва, то можна відслідковувати ймовірність його появи за допомогою додатка Norway Lights для iOS; для Android; для Windows або скористатися послугами досвідчених гідів.
До Тромсе найкраще летіти лоукостами через Польщу.
Ісландія
Останніми роками Ісландія стала трендовим напрямком серед шукачів нових вражень. Гейзери і термальні басейни, водоспади та льодовики, безкраї лавові поля, вкриті мохами, – цей острів вражає навіть бувалих мандрівників.
Північне сяйво можна побачити скрізь на острові. У Рейк’явіку, наприклад, за сприятливого прогнозу вимикають вуличне освітлення для «трансляції» природного шоу. З околиць міста Акурейрі, що на півночі, шанси побачити аврору більші, адже тут менше опадів, а отже – менша ймовірність застати хмарне небо.
Численні компанії пропонують спеціальні тури, джип-сафарі й навіть круїзи «на сяйво», причому в разі невдачі ви можете безкоштовно приєднатися до екскурсії ще кілька разів. Деякі готелі мають спеціальну послугу «дзвінок у номер»: вас будять, якщо на небі з’явилося Воно.
Читайте також: Зимовий спа-туризм: найкращі термальні курорти Європи
Абіску, Швеція
Це селище і однойменний національний парк мають славу найбільш «сяйних» завдяки сухому клімату, за що навіть отримали назву «полярна пустеля». За статистикою, узимку в Абіску більше безхмарних днів, ніж деінде в Європі, і шанси побачити північне сяйво дорівнюють 80 відсоткам. Саме тому ця далека арктична місцина «посередині нічого» вважається чи не найкращим місцем для полювання на аврору.
Окрім традиційних зимових занять – лиж, катання на снігомобілях і в собачих запряжках, – варто вирушити до села Юккашерві, де щозими будують сніговий готель Icehotel. Удень він слугує атракцією для відвідувачів, а вночі – повноцінним об’єктом розміщення: щоправда, більше ніж як на ніч тут ніхто не затримується.
Північне сяйво можна спостерігати, вийшовши за поріг нечисленних готелів Абіску або з Abisko Mountain Station у нацпарку. Найліпший варіант – станція Aurora Sky Station. Щоби чекати було веселіше, забронюйте ексклюзивну вечерю на станції.
Найближчий аеропорт — Кіруна. Далі до Abisko turiststation – потягом або автобусом.
Рованіємі, Фінлядія
Шанси застати полярне сяйво тут трохи нижчі через вищу ймовірність опадів. Натомість вірогідність того, що від поїздки будуть у захваті ваші діти, стрімко зростає. Адже Рованіємі, столиця фінської Лапландії, вважається батьківщиною Санта-Клауса. Тут, в спеціальному селі, розташована його резиденція, а ще працює тематичний підземний парк розваг «Санта-Парк» і найпівнічніший у світі зоопарк.
Щодо полярного сяйва, то варто скористатися додатком Northern Lights Alert, який в режимі реального часу сповіщає про прогнозовану інтенсивність і час появи аврори. Ще одна опція – пристати на пропозиції місцевих турфірм і вирушити на «полювання» на снігоході, снігомобілі або в оленячій запряжці.
Докладніше про Рованіємі та місця, де найкраще спостерігати за сяйвом, – на офіційному туристичному порталі.